Pół miliona złotych dla dolnośląskich artystów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wnioski o kulturalne stypendia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego można składać do końca stycznia. W tym roku zarząd województwa przeznaczy na ten cel pół miliona złotych.

Projekt pana Łukasza łączył muzykę z tańcem i ciekawą architekturą Dolnego Śląska. W ramach projektu jego zespół zrealizował teledysk i koncert.

– Ja pamiętam do dzisiaj, jak był początek stycznia 2023 roku, akurat jechałem na nasz koncert w Starym Klasztorze i usłyszałem informację w radiu, że rozpoczyna się nabór tego typu stypendiów i stwierdziłem, że to może jakiś znak. Później, już po koncercie, dowiedziałem się, że pewna artystka zainteresowała się bardzo naszą muzyką, która też w pewien sposób jest muzyką niszową, ponieważ jest to muzyka hiszpańska epoki baroku, ale w takim rozrywkowym wydaniu. I pomyślałem sobie, że to jest jakiś znak, żeby połączyć naszą muzykę z tańcem. I tak też się stało. Złożyłem wniosek, który należało złożyć do końca stycznia – mówi Łukasz Figiel, laureat stypendium w roku 2023.

– To, co jest ważne dla nas w tych stypendiach to, żeby to była praca twórcza, żeby ona odkrywała, żeby ona też łączyła elementy poznawania regionu, ale dawała też indywidualną satysfakcję artystom, otwierała ich pomysły na różne przypadkowe zdarzenia, tak jak ten Meksyk albo spotkanie z osobami, które tańczą. Więc po to te stypendia są – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Kiedy w 2022 roku stypendia startowały, zarząd województwa przeznaczył na nie 100 tysięcy złotych i udało się zrealizować 13 projektów. Dziś to 500 tysięcy złotych, a projekty mogą opiewać na kwotę 8 lub 15 tysięcy.

– Zapraszamy już na Galę Stypendystów, która odbędzie się w marcu tego roku. Na tej gali pokażemy to, co stypendyści wykonali w roku 2023 oraz wręczymy stypendia dla nowych stypendystów – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Dla stypendystów jeśli kilka rad.

– Nie będziemy rozpatrywać wniosków, które wpłyną w wersji papierowej. Chcemy iść w elektronikę i ekologię. Zachęcamy do składania wniosku w formie elektronicznej. Wniosek musi być podpisany. To był również częsty błąd, że artyści składali wnioski, które nie miały podpisu elektronicznego. Tak, jak pan marszałek powiedział, ten program jest skierowany do artystów. Nie ma tutaj ograniczeń wiekowych, tzn. mogą również składać osoby niepełnoletnie. W tym przypadku podpis pod wnioskiem składa opiekun prawny bądź jeden z rodziców – mówi Urszula Żołyńska, kierowniczka działu z departamentu kultury, turystki i promocji UMWD.

Regulamin i wzór wniosku są już dostępne na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy