Polexit coraz bliżej, co na to wrocławianie?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre zapisy Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z polska Konstytucją. To w praktyce oznacza, że Trybunał uznał, iż polskie prawo ma wyższość nad prawem unijnym. Wyrok stawia znak zapytania przy środkach z Europejskiego Funduszu Odbudowy, które wciąż nie popłynęły do Polski oraz budzi coraz większe wątpliwości co do obecności Polski w UE. Zapytaliśmy wrocławian co sądzą o polexicie, wielu z nich, którzy wychowali się w Polsce należącej do Unii oraz w duchu europejskich wartości nie wyobraża sobie, aby mogło być inaczej.

-Niezbyt dobrze pamiętam Polskę sprzed Unii Europejskiej, miałem wtedy osiem lat.

Urodziłam się już w Unii Europejskiej, więc nie wiem za bardzo jak wyglądało to przedtem.

Jestem eurosceptyczny, ale jestem bardziej PiSosceptyczny, więc w tej sytuacji na pewno nie jestem za Polexitem.

Słyszałam o polexicie, jednak wątpię, żeby im się to udało – mówią młodzi mieszkańcy Wrocławia.

Ja w ogóle nawet staram się nie myśleć o tak tragicznym dla Polski i dla regionu scenariuszu. Polexit, czy wyjście Polski z Unii Europejskiej byłoby to wydarzenie jedno z najgorszych w naszej historii, a jak sami państwo wiecie Polska historia w wydarzenie tragiczne obfituje – komentuje Leszek Gaś, dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego, który coraz częściej nazywany jest „pseudo trybunałem”, nie pozostała bez komentarza ze strony unijnych przedstawicieli. Głos w sprawie zabrał m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

Nie wyobrażam sobie, żebyśmy mieli być poza Unią. Urodziłem się w PRL-u , wiem jak to wyglądało i wiem gdzie wylądujemy gdy z Unii wyjdziemy. Wylądujemy z Rosją albo z Chinami.

Jesteśmy częścią Unii i powinniśmy pozostać.

Bo w Europie jesteśmy silni, jesteśmy razem i powinno to tak zostać – podsumowują wrocławianie.

10 października w miastach w całej Polsce mają odbyć się protesty w obronie obecności Polski w Unii. We Wrocławiu protest startuje o 16.00 na Placu Solnym.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy