Politechnika w europejskim projekcie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zakłady produkcyjne, zużywające ogromne ilości energii, nie muszą pozyskiwać jej ze spalania paliw kopalnych. ASTEP to europejski projekt, w ramach którego współpracuje szesnaście partnerów europejskich z ośmiu krajów.

– Głównym celem projektu jest opracowanie i wytworzenie systemów magazynowania energii, które znajdą zastosowanie u partnerów przemysłowych, również zaangażowanych w ten projekt. Są to dwie firmy – jedna z Grecji i jedna z Rumunii – mówi dr inż. Anna Dmitruk

Jednym z zespołów, pracujących w ramach projektu, są naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. 

– Naszym zadaniem jest opracowanie i wytworzenie specjalnych struktur przestrzennych, które mają być używane jako wymienniki ciepła w akumulatorach. Zadaniem tych struktur jest przyspieszenie procesu ładowania akumulatora tak, aby możliwe było naładowanie akumulatora w ciągu całego dnia, aby wykorzystać je na nocnej zmianie – mówi mgr inż. Jakub Grzęda.

Ażurowe, aluminiowe wkładki do akumulatorów, przypominające plastry miodu, wytwarzane są w procesie odlewania precyzyjnego.

Cały proces wytwarzania struktur trwa około dwóch dni, z uwzględnieniem procesu przygotowania form i samego odlewania gotowych elementów – mówi mgr inż. Jakub Grzęda. 

W ciągu czterech lat partnerzy będą rozwijać dwie technologie i sprawdzać ich działanie w zakładach produkcyjnych. Niektóre skupią się na innowacyjnym kolektorze słonecznym. 

– W ogólnym założeniu kolektory słoneczne mają pozyskiwać energię słoneczną w postaci ciepła. Tę energię możemy wykorzystać do różnych procesów, możemy ogrzewać nią mieszkanie lub magazynować na później – mówi mgr inż. Jakub Grzęda.

Naukowcy wybiorą najlepszy kształt tworzonych przez siebie struktur, po czym przejdą one testy w Hiszpanii.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy