Bo to w gminie Miękinia powstanie największa inwestycja w branży high-tech, czyli fabryka firmy Intel. Podpisanie porozumienia między uczelnią, samorządem i ministerstwem to wyjście naprzeciw oczekiwaniom związanym z kadrą pracowników. Tych kształcić ma Politechnika Wrocławska.
- – Dla Politechniki faktycznie to jest ogromna szansa. I z jednej strony my wnosimy ogromny potencjał. Już Politechnika jest, nawet w skali całej Polski, jak chodzi o uczelnie, jedną z największych politechnik, zwłaszcza silną właśnie w tym obszarze, czyli nasz tzw. Wydział Elektroniki, który ma trochę dłuższą nazwę oraz dyscyplina, która w skrócie się nazywa elektroniką, dyscyplina naukowa to jest jedna z największych potęg w Polsce. Szczególnie jest właśnie ukierunkowana na te obszary, które interesują Intel. Tak się po prostu złożyło i również nasza fizyka spośród wszystkich politechnik w Polsce, Politechnika Wrocławska ma najsilniejszą, nauki podstawowe, a w tym fizyka jest największa – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.
- – W mojej ocenie ona jest równie ważna i dla ministerstwa i dla Politechniki, ale przede wszystkim najważniejsza jest dla gminy Miękinia. Poza tym, z jednej strony inwestycja, którą realizujemy, ona będzie oddziaływać nie tylko w Polsce, ale i na cały region, więc to jest naprawdę duża inwestycja. Z drugiej strony, jestem przekonany, że ona bardzo mocno przyczyni się do rozwoju gminy Miękinia. Natomiast my, jako ministerstwo, to jest nasze zadanie, żeby wspierać realizację takich inwestycji – mówi Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.
- – List intencyjny podpisany przez trzy strony pokazuje, że idziemy w kierunku dalszego rozwoju. Gmina była tym liderem i była również pośrednikiem między dużym inwestorem a Politechniką Wrocławską, Ministerstwem Cyfryzacji, że nam wspólnie będzie udawało się kształcić nowe kadry na Politechnice i przy okazji gmina mogłaby z Politechniką tworzyć nową szkołę w zakresie kształcenia technicznego dla naszej młodzieży – mówi Jan Grzegorczyn, burmistrz gminy Miękinia.
W związku z porozumieniem, na Politechnice Wrocławskiej powstaną nowe kierunki lub specjalności, a także laboratoria dostosowane do potrzeb i pojawiających się zagadnień.
- – Że Politechnika dokładnie wypełnia swoją misję, bo po co Politechnika w ogóle istnieje w Polsce? Czyli mamy współpracować z naszą wiedzą, naszymi kompetencjami, możliwościami mierzenia, wykonywania ekspertyz z lokalnym otoczeniem, w tym przypadku gmina Miękinia. Powinniśmy, będąc Politechniką, a nie typowym uniwersytetem, nie tylko pracować na granicy poznania, czyli np. wymyślać nowe równania, ale też na granicy rozwoju technologii. A to, co się będzie działo tutaj w firmie Intel, to jest dokładnie praca na granicy rozwoju technologii, która jest zresztą niezbędna dla rozwoju całej Europy i oczywiście też Polski – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.
Zakończenie pierwszego etapu inwestycji firmy Intel zaplanowano na 2027 rok.