Politechnika Wrocławska we współpracy z gminą Miękinia i Ministerstwem Cyfryzacji

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Politechnika Wrocławska, Gmina Miękinia i Ministerstwo Cyfryzacji podpisały list intencyjny, który zakłada prowadzenie wspólnych prac naukowo-badawczych, a także opracowanie programu nauczania związanego między innymi z nowymi technologiami. Porozumienie powiązane jest z inwestycją w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Bo to w gminie Miękinia powstanie największa inwestycja w branży high-tech, czyli fabryka firmy Intel. Podpisanie porozumienia między uczelnią, samorządem i ministerstwem to wyjście naprzeciw oczekiwaniom związanym z kadrą pracowników. Tych kształcić ma Politechnika Wrocławska.

  • Dla Politechniki faktycznie to jest ogromna szansa. I z jednej strony my wnosimy ogromny potencjał. Już Politechnika jest, nawet w skali całej Polski, jak chodzi o uczelnie, jedną z największych politechnik, zwłaszcza silną właśnie w tym obszarze, czyli nasz tzw. Wydział Elektroniki, który ma trochę dłuższą nazwę oraz dyscyplina, która w skrócie się nazywa elektroniką, dyscyplina naukowa to jest jedna z największych potęg w Polsce. Szczególnie jest właśnie ukierunkowana na te obszary, które interesują Intel. Tak się po prostu złożyło i również nasza fizyka spośród wszystkich politechnik w Polsce, Politechnika Wrocławska ma najsilniejszą, nauki podstawowe, a w tym fizyka jest największa – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

  • W mojej ocenie ona jest równie ważna i dla ministerstwa i dla Politechniki, ale przede wszystkim najważniejsza jest dla gminy Miękinia. Poza tym, z jednej strony inwestycja, którą realizujemy, ona będzie oddziaływać nie tylko w Polsce, ale i na cały region, więc to jest naprawdę duża inwestycja. Z drugiej strony, jestem przekonany, że ona bardzo mocno przyczyni się do rozwoju gminy Miękinia. Natomiast my, jako ministerstwo, to jest nasze zadanie, żeby wspierać realizację takich inwestycji – mówi Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

  • List intencyjny podpisany przez trzy strony pokazuje, że idziemy w kierunku dalszego rozwoju. Gmina była tym liderem i była również pośrednikiem między dużym inwestorem a Politechniką Wrocławską, Ministerstwem Cyfryzacji, że nam wspólnie będzie udawało się kształcić nowe kadry na Politechnice i przy okazji gmina mogłaby z Politechniką tworzyć nową szkołę w zakresie kształcenia technicznego dla naszej młodzieży – mówi Jan Grzegorczyn, burmistrz gminy Miękinia.

W związku z porozumieniem, na Politechnice Wrocławskiej powstaną nowe kierunki lub specjalności, a także laboratoria dostosowane do potrzeb i pojawiających się zagadnień.

  • Że Politechnika dokładnie wypełnia swoją misję, bo po co Politechnika w ogóle istnieje w Polsce? Czyli mamy współpracować z naszą wiedzą, naszymi kompetencjami, możliwościami mierzenia, wykonywania ekspertyz z lokalnym otoczeniem, w tym przypadku gmina Miękinia. Powinniśmy, będąc Politechniką, a nie typowym uniwersytetem, nie tylko pracować na granicy poznania, czyli np. wymyślać nowe równania, ale też na granicy rozwoju technologii. A to, co się będzie działo tutaj w firmie Intel, to jest dokładnie praca na granicy rozwoju technologii, która jest zresztą niezbędna dla rozwoju całej Europy i oczywiście też Polski – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Zakończenie pierwszego etapu inwestycji firmy Intel zaplanowano na 2027 rok.

Zobacz również

Milionowe środki na poprawę zdrowia najmłodszych mieszkańców naszego regionu. Za ponad 100 milionów złotych ma powstać Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Gromkowskiego we Wrocławiu. Inwestycja ma być gotowa do 2028 roku.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy