Politycy ruchu Tak! Dla Polski komentują politykę zagraniczną rządu PiS

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Stosunki między Polską a Unią Europejską od miesięcy są bardzo napięte, podobnie jak relacje z sąsiadami. Obecną pozycję międzynarodową Polski oraz politykę zagraniczną na konferencji prasowej skomentowali członkowie samorządowego ruchu Tak! Dla Polski.

Według nich, PiS wciągnął politykę zagraniczną do kampanii wyborczej i wykorzystuje ją według własnych potrzeb, skłócając Polskę z Unią i sąsiadami.

– To stawianie nas na marginesie wspólnoty ma doniosłe skutki. Ma doniosłe skutki również dla polskich gmin, dla miast takich jak Wrocław. Nie mamy środków odblokowanych na inwestycje. Pod znakiem zapytania stoi odblokowanie KPO. Dodatkowo wiarygodność przed naszymi partnerami, przez ten swoisty i ciekawy sposób prowadzenia polityki zagranicznej, cierpi – mówi Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

Po 24 lutego 2022 roku do Wrocławia uciekło około 200 tysięcy Ukraińców. Wielu z nich zostało w Polsce, bo na razie nie mają do czego wracać. Temat odbudowy Ukrainy jest jednym z kluczowych dla przyszłości nie tylko tego kraju, ale tej części Europy.

– Polacy myślą dzisiaj tak: czas zagrać na miarę naszych aspiracji. Idzie wielka odbudowa Ukrainy, idą wielkie środki europejskie. Teraz się decyduje los kolejnych 50 mld euro na odbudowę Ukrainy. I my mamy prawo pytać: a gdzie są w tym polskie miejsca pracy? Gdzie są w tym polskie firmy? Czy Polska jest dzisiaj przygotowana do tego, żeby przejąć transport, tranzyt i współpracować z Ukrainą, jeżeli chodzi o przemieszczanie dóbr z Ukrainy nad Morze Bałtyckie? To jest pytanie w imię polskiej racji stanu o to, czy rząd w sprawie Ukrainy i wielkiej zmiany w Europie Środkowej działa na miarę aspiracji Polaków. I to jest pytanie, które trzeba zadać teraz. I na to pytanie odpowiedź jest bardzo prosta. Ten rząd nie jest w stanie tego udźwignąć, dlatego że ten rząd ma złe stosunki z instytucjami europejskimi, dlatego że ten rząd nie umie prowadzić polityki europejskiej, dlatego że ten rząd w konsekwencji szuka okazji, żeby grać wyjściem Polski z Unii Europejskiej – mówi Paweł Kowal, poseł na Sejm RP, Koalicja Obywatelska.

– PiS plus Konfederacja równa się Polexit, równa się wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej. Jedyne, co łączy te dwa ugrupowania, to ta agenda antyeuropejska, która godzi w prawa człowieka, która godzi w prawa kobiet, która godzi w prawa mniejszości. Sprzeciwiamy się temu i 15 października będziemy walczyć o to, żeby Polska pozostała w Unii Europejskiej, bo w zasadzie do tego ten wybór będzie się sprowadzał – mówi Karol Przywara, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. współpracy międzynarodowej.

Wyjście z Unii Europejskiej oznaczałoby zapaść polskiej gospodarki, cofnięcie się o kilkanaście lat w poziomie zamożności Polski i znaczny spadek tempa dalszego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy