Programy Echo24

Polityczny komentarz tygodnia

Polityczny komentarz tygodnia to nowy cykl na naszej antenie, w którym politolodzy Uniwersytetu Wrocławskiego rozmawiają z red. Zuzanną Kuczyńską o bieżących wydarzeniach politycznych.
 

Najnowsze odcinki

Spór w Trybunale Konstytucyjnym oddala nas od pieniędzy z UE

Gościem Politycznego komentarza tygodnia była dr Paula Wiśniewska z Wydziału Nauk Społecznych Uwr, która opowiadała o Krajowym Planie Odbudowy. Podpis prezydenta Dudy pod ustawą wiatrakową przybliża Polaków do unijnych pieniędzy, jednak nadal nie podjęto decyzji w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Bez tego nie ma mowy o środkach w UE.

Tylko zmiana władzy może uratować media publiczne

Gościem Politycznego komentarza tygodnia była prof. Lucyna Szot z Instytutu Politologii UWR oraz radczyni prawna, która opowiadała o roli mediów publicznych w obliczu tragedii w rodzinie posłanki Filiks. Zmiany jakie PiS wprowadziło w Telewizji Polskiej, Polskim Radiu i gazetach doprowadziły do szerzenia mowy nienawiści. Zdaniem prof. Szot tylko zmiana obozu władzy jest w stanie uratować jakość mediów publicznych.

Jan Paweł II nie taki święty?

Prof. Patrycja Matusz, prorektora Uniwersytetu Wrocławskiego, zawodowo związana z Instytutem Studiów Międzynarodowych Wydziału Nauk Społecznych, politolożka. Rozmawiamy z nią o emitowanym w TVN24 reportażu „Franciszkańska 3” Marcina Gutowskiego, o wpływie podanych tam faktów dotyczących wiedzy Karola Wojtyły o nadużyciach seksualnych w polskim kościele oraz o wpływie tego reportażu i tej nowej wiedzy na pozycje Kościoła Katolickiego w Polsce oraz na polską politykę. Rozmowę prowadzi Paweł Czuma, redaktor naczelny Telewizji Echo24.

365 dni wojny w Ukrainie

Gościem Politycznego komentarza tygodnia była prof. Larysa Leshchenko z Instytutu Studiów Międzynarodowych, która opowiadała o roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ekspertka przypominała, że konflikt trwa o wiele dłużej i że dużą winę za te agresję ponosi także rosyjskie społeczeństwo.

Prezydent Biden wszystkich dziś zaskoczył

Gościem Politycznego komentarza tygodnia był dr Karol Chwedczuk-Szulc z Instytutu Politologii UWr, który opowiadał o niezapowiedzianej wizycie Joe Bidena w Kijowie. Zdaniem eksperta gest prezydenta USA jest niezwykle odważny i bardzo ważny dla społeczności ukraińskiej. Zdradził także, czego się spodziewa po przemówieniu, które wygłosi we wtorek – 21 lutego, w warszawskich Arkadach Kubickiego.

Kobiety w Afryce tworzą coraz silniejsze organizacje

Gościem Politycznego komentarza tygodnia była dr Anna Cichecka z Instytutu Socjologii UWr, która opowiadała o tworzeniu organizacji kobiecych w Afryce Subsaharyjskiej. Ten proces rozpoczął się w latach 80. XX wieku i trwa do dziś. Zdaniem dr Cicheckiej to wciąż walka z patriarchatem.

Turcja i Syria są w zupełne innej sytuacji

Gościem Politycznego komentarza tygodnia była prof. Magdalena Ratajczak z Wydziału Nauk Społecznych UWr, która opowiadała o pomocy humanitarnej dla Turcji i Syrii po trzęsieniu ziemi. Pomoc i zbiórki już ruszyły, jednak to nie łatwy proces. Dwa kraje, choć sąsiadują ze sobą, to teraz są w zupełnie innej sytuacji politycznej.

W jakim europejskim mieście żyje się najlepiej?

Gościem Politycznego komentarza tygodnia była prof. Aldona Wiktorska-Święcka z katedry Studiów Europejskich UWR, która opowiadała o badaniach przeprowadzonych w kilku europejskich miastach. Profesorka przez dwa i pół roku mieszkała w pięciu różnych miasta i sprawdzała jak wysoki jest w nich standard życia. Główny aspekt dotyczył funkcjonowania administracji.

Pomoc humanitarna dla Ukrainy mocno się zmieniła przez ostatni rok

Gościem Politycznego komentarza tygodnia była dr Alicja Lisowska, adiunkt w Instytucie Politologii UWr, która opowiadała o pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Ta pomoc mocno zmieniła swój charakter przez ostatnie miesiące. Pojawiło się wiele procedur, o których trzeba pamiętać.

Katastrofa ekologiczna na Odrze to ważne wydarzenie polityczne ubiegłego roku

Gościem Politycznego komentarza tygodnia był prof. Dariusz Skrzypiński z Instytutu Politoligii Uniwersytetu Wrocławskiego, który podsumował polityczne wydarzenia 2022 roku. Wojna w Ukrainie, powrót Donalda Tuska do polskiej polityki, katastrofa na Odrze to tylko część wydarzeń 2022 roku. Przed nami rok wyborczy, nie mniej ciekawy.