Polska tonie w śmieciach. System kaucji zwrotnej pomoże?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Polska tonie w śmieciach. Tylko w ramach tegorocznej edycji międzynarodowej akcji „Czysta Odra” z rzeki wyłowiono ponad 145 ton śmieci. To potwierdza ten fakt, że pilnie musimy wprowadzić zmiany w systemie kaucji zwrotnej. O tym, że problem jest poważny świadczą też kwoty, które musimy co roku wpłacać do budżetu Unii Europejskiej za to, że nie poddajemy wszystkich opakowań recyklingowi. Jest to ponad 77 mln euro rocznie.

Statystycznie Polak wytwarza około 342 kg odpadów rocznie, a 80% odpadów, które trafiają do Bałtyku, to głównie odpady z lądu, które dopływają tam na przykład naszą rzeką. I teraz jak sobie radzą z tym problemem inne kraje Morza Bałtyckiego? Wszystkie już wprowadziły system kaucji zwrotnej, oprócz Polski i Rosji. To jest wstyd, że jesteśmy na samym końcu – mówi Julia Rokicka, stowarzyszenie „Biorecykling”.

W 2019 roku we Wrocławiu została zgłoszona inicjatywa obywatelska dotycząca butelkomatu, pod którą w nieco ponad tydzień podpisało się ponad 1000 osób. We wrześniu zeszłego roku aktywiści i ekolodzy także podpisali list otwarty w sprawie wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce. W marcu 2021 roku Klub Koalicji Polskiej też między innymi sporządził projekt ustawy, która mówi o tym, że w sklepach wielkopowierzchniowych ma być obowiązek ustawienia automatu, gdzie można oddać do recyklingu plastikowe i szklane butelki oraz odzyskać kaucję. Jednak do tej pory nic się nie zadziało. 

Od ponad dwóch lat ten projekt leży w Sejmie i nie jest procedowany. A więc panie premierze, proszę nie mówić, że nie było możliwości. Była, tylko z tego nie skorzystaliście. Za to płacimy my i nasze polskie środowisko – mówi Jacek Protasiewicz, Unia Europejskich Demokratów.

W 2019 roku wystosowaliśmy stanowisko do naszego premiera i w tym stanowisku wzywaliśmy do wprowadzenia powszechnie obowiązujących przepisów, które pozwolą na większy poziom odzysku i recyklingu opakowań plastikowych. Minęły 4 lata, a my dalej jesteśmy w tym samym miejscu i wciąż apelujemy o wprowadzenie przepisów, które obowiązują już w wielu krajach – mówi Jolanta Niezgodzka, Radna Rady Miejskiej Wrocławia, Nowa Nadzieja.

System kaucyjny działa już w 10 krajach Europy i dobrze się sprawdza. Michał Jaros, przewodniczący Platformy Obywatelskiej na Dolnym Śląsku mówi, że w wyniku niesprzedanych do recyklingu opakowań Polska traci 110 mln euro rocznie.

Dlatego panie remierze, żądamy systemu kaucji zwrotnej teraz. Nie ma już naprawdę na co czekać, nie możemy już dłużej czekać – mówi Julia Rokicka.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy