Polski Nobel dla naukowców

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Profesor Norbert Heisig ufunduje najwyższą w Polsce nagrodę za odkrycie naukowe. Kto będzie miał szansę otrzymać 200 tysięcy złotych?

Norbert Heisig to lekarz internista, specjalizujący się również w gastroenterologii, diabetologii i geriatrii. To doktor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego i fundator wielu nagród. Również z jego inicjatywy powołane zostało Niemiecko-Polskie Towarzystwo Uniwersytetu Wrocławskiego, które aktywnie włącza się w działalność uczelni, poszukując zagranicznych sponsorów dla różnych przedsięwzięć naukowych. 

To osoba bardzo barwna, wywodząca się z Wrocławia i związana z RFN. Dla nas skarb i to nie tylko z tego powodu, że był człowiekiem kulturalnym, miłym i jednoczącym wokół uniwersytetu naszych niemieckich absolwentów, ale też dlatego, że był szczerze oddany Wrocławiowi i Uniwersytetowi Wrocławskiemu — opowiada prof. dr hab. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Profesor, chcąc dodatkowo wesprzeć rozwój nauki we Wrocławiu, postanowił ufundować nagrodę, która raz na dwa lata będzie przyznawana przez Uniwersytet Wrocławski dla osoby, która przeprowadziła przełomowe i innowacyjne badania na skalę światową. Wartość tej nagrody będzie wynosiła aż 200 tysięcy złotych.

To jest najwyższa nagroda finansowa dla osoby prowadzącej badania naukowe w Polsce, ale nie ma to być nagroda za całokształt, a za przełomowe, innowacyjne rozwiązania o skali światowej — dodaje rektor Uniwersytetu Wrocławskiego

200 tysięcy to olbrzymi prestiż, który liczy się dla każdego naukowca, bo każdy z nas lubi być doceniany. To jest takie poczucie, że jestem coś wart i moje odkrycie zostało dostrzeżone — dodaje dr hab. Dorota Nowak, dziekan Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

W imieniu fundatora nagrodę będzie wręczał Uniwersytet Wrocławski, a w skład komisji wejdzie zarówno rektor, przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów UWr, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolinskich oraz prezydent Wrocławia. 

Zobligowani jesteśmy i będziemy powoływać też węższy komitet, który będzie przeglądał te wszystkie aplikacje i to on będzie selekcjonować kandydatów i kandydatki, które mogą zaprezentować się jako najbardziej obiecujące. My spośród nich wskażemy, kto naszym zdaniem rzeczywiście jest godny, aby tę nagrodę uzyskać — dodaje prof. dr hab. Przemysław Wiszewski.

Nagroda ufundowana przez profesora Norberta Heisiga zostanie oficjalnie przyznana zwycięzcy 1 października, w trakcie rozpoczęcia roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy