Polsko-niemiecka misja kosmiczna ma pomóc stworzyć dokładniejszy obraz Ziemi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Coraz więcej przedsiębiorstw chętnie wykorzystuje sektor kosmiczny w swojej działalności. Satelity obecnie są w stanie dostarczyć ogromną liczbę danych potrzebnych do rozwoju firm. Polsko-niemiecka misja kosmiczna Star Vibe ma pomóc pozyskać obraz całej planety z orbity z jeszcze większą dokładnością.

Tym właśnie zajmie się polska firma, która stworzy urządzenie, które będzie fotografowało Ziemię w wysokiej rozdzielczości. To pomoże uzyskać jeszcze dokładniejszy obraz. Popyt na dane, dotyczące zmian naszej planety, jest największy w historii.

Nasza planeta jest poddawana nieustannym zmianom – globalnym i lokalnym. Te globalne są monitorowane przez międzynarodowe agencje kosmiczne. One wydają setki milionów dolarów na to, żeby dowiedzieć się, jak topnieją lodowce, jak zmienia się poziom CO2 w atmosferze, jaki jest stan wód w rzekach. Okazuje się jednak, że bardzo mało jest informacji o zmianach lokalnych – mówi Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway. 

Polsko-niemiecka misja jest wspierana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wrocławski Park Technologiczny i Polską Agencję Kosmiczną.

W styczniu tego roku zarząd województwa przyjął Dolnośląską Strategię Innowacji. Ma wskazywać kierunki i branże, które chcemy rozwijać. Dodatkowo zakłada na co chcemy przeznaczyć środki unijne w perspektywie lat 2021-2027 – dodaje Łukasz Kasprzak, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Scanway swoją przygodę rozpoczął wiele lat temu od Dolnośląskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, które jest częścią Wrocławskiego Parku Technologicznego i już po roku stał się komercyjnym rezydentem naszego parku – dodaje Karolina Bartosik, Wrocławski Park Technologiczny.

Bardzo się cieszymy, że rozwijacie nowe technologie, opracowujecie nowe rozwiązania. To one są niezbędne dla rozwoju. W Polskiej Agencji Kosmicznej staramy się Was wspierać w nawiązywaniu i poszukiwaniu nowych kontaktów – dodaje Oskar Karczewski, Polska Agencja Kosmiczna.

Aby misja zaplanowana na przełom czerwca i lipca 2022 powiodła się, konieczne są próby. Nasza kamera towarzyszyła trzeciej próbie, która miała przetestować urządzenie w warunkach, jakie panują w startosferze – czyli – 50 stopni i 7 hPa. Urządzenie zostało wypuszczone przy użyciu specjalnego balona, który pod wpływem ciśnienia zostanie rozerwany i kontrolowanie opadnie około 200 km od Wrocławia. 

Te warunki są bardzo podobne do tych z kosmosu. Niskie ciśnienie, które tworzy właściwie próżnię. Jeśli ciśnienie ma popsuć jakiś element, to zniszczy się ono także w stratosferze. Dobrze jest to testować i patrzeć, czy wszystko dobrze działa – podsumowuje Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway.

Misja kosmiczna planowana na przyszły rok, wystartuje z Florydy rakietą Falcon9.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy