Polsko-ukraińskie warsztaty międzykulturowe, czyli integracja i edukacja

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Taniec oraz zdobienie kapeluszy, ale przede wszystkim budowanie więzi i integracja - polsko-ukraińskie warsztaty międzykulturowe to okazja do lepszego poznania się nawzajem i przełamywania barier językowych.

Polsko-ukraińskie warsztaty międzykulturowe prowadzone przez Stowarzyszenie Soroptimist International Pierwszy Klub we Wrocławiu we współpracy z WCRS-sem Wrocławskim Centrum Seniora to zajęcia artystyczne, taneczne i edukacyjne, które mają integrować uczestników i przełamywać bariery językowe.

Współpracowałyśmy z Wrocławskim Centrum Seniora już przy okazji pandemii. Karmiliśmy naszych wrocławskich seniorów. Kiedy rozpoczęła się wojna, postanowiłyśmy, że oczywiście musimy podać pomocną dłoń jak przystało na nasze stowarzyszenie. Wspomagamy kobiety i dziewczęta po to, żeby mogły wzrastać lub wtedy, kiedy tego potrzebują. Tak powstały warsztaty rękodzielnicze – dziewczyny Niespodzianki tworzą przepiękne kapelusze. Są również warsztaty tańca uwalniające emocje, co wiemy, że przy tak ogromnym stresie jest to ekstremalnie ważne, oraz warsztaty edukacyjne – jak poradzić sobie w nowym miejscu, co zrobić i jak pójść do przodu – podkreśla Ewa Aplas, prezydentka Klubu Soroptimist International of Poland I Klub we Wrocławiu.

Grupa się powiększyła o panie z Ukrainy, które bardo chętnie do nas przychodzą. Robimy kwiatki na zdobienie kapeluszy, które będą na Marsz Kapeluszy, którego nie było trzy lata. Wiadomo – pandemia, potem krótkie spotkania, a w tym roku – mam nadzieję – będzie duże spotkanie i panie Ukrainki wezmą z nami udział w marszu i prezentacji swoich kapeluszy – dodaje Ewa Białowąs, liderka grupy Panie Niespodzianki działającej przy WCS.

Panie z Ukrainy chętnie biorą udział w warsztatach artystycznych.

Tak, podoba mi się tutaj. Jest miłe towarzystwo, świetnie nas tutaj traktują i atmosfera jest bardzo sprzyjająca. Osobiście uczę się tutaj dużo nowych rzeczy, takich o których do tej pory nie wiedziałam i nie robiłam. Na przykład nie robiłam kwiatków i nie zdobiłam kapeluszy. Uczę się tego akurat tutaj – mówi Lidia z Zaporoża.

Bardzo mi się to podoba. Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna za to, że tu trafiłam. Miło spędzamy tu czas, ludzie są bardzo przyjemni. Ogólnie też w Polsce są bardzo mili ludzie. Jestem tu sama, bo dzieci zostały w Ukrainie, ale wszyscy mi tutaj pomagają. Jestem bardzo wdzięczna wszystkim Polakom oraz tej grupie, którą tu mamy. Wszyscy są otwarci i przyjemni. Bardzo dobrze się rozumiemy mimo że nie umiem po polsku, a i tak wszyscy mnie rozumieją i ja ich też – dodaje Luidmila z Charkowa.

Dla nich samych do odskocznia i możliwość nauczenia się czegoś nowego – oprócz zdolności manualnych, to także przestrzeń do ćwiczenia języka polskiego.

Wszystko, czego mnie tu uczą, jest ciekawe, zrozumiałe i interesujące. Podoba mi się to, że mogę rozmawiać tutaj z tymi kobietami, one wszystkie są bardzo miłe i życzliwe, dlatego też staram się im odwzajemniać. Na takich spotkaniach można nauczyć się nowych słów, a przy okazji panie też mogą nauczyć się ukraińskich słów – dodaje Iryna.

W moim przypadku to nie za bardzo mi idzie, żeby nauczyć się języka tylko za pomocą tych spotkań. Uważam, że dodatkowo trzeba chodzić na lekcje. Ale panie w tym nam bardzo pomagają, za co im jestem ogromnie wdzięczna. Bardzo mi się podoba. Bardzo lubię zajmować się rękodziełem, lubię szyć, dlatego dla mnie te warsztaty są bardzo przyjemne – dodaje Svitlana.

Warsztaty artystyczne z wrocławską grupą seniorek Niespodzianek to tylko część oferty.

Spotykamy się regularnie w grupie międzynarodowej, polsko-ukraińskiej. Tańczymy proste choreografie, które chcemy razem wykonać na Rynku 10 września podczas Inauguracji Dni Seniora. Na nasze warsztaty międzynarodowe można przyjść z marszu. Widzimy się co tydzień lub co dwa tygodnie na Biskupinie w Centrum Kultury Światowid – dodaje Joanna Stanisławska, prowadząca zajęcia taneczne w ramach warsztatów międzykulturowych.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy