Pomnik Piłsudskiego w Mirkowie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
15 sierpnia 1920 roku wojska polskie pod wodzą Józefa Piłsudskiego wygrały Bitwę Warszawską. Zwycięstwo uratowało Europę przed zalewem bolszewickiej rewolucji. Sto lat później, w Mirkowie osłonięto pomnik, upamiętniający te wydarzenia.

Pomnik składa się z popiersia Józefa Piłsudskiego oraz kształtu granic II Rzeczypospolitej. W jego postanie zaangażowani byli między innymi Stowarzyszenie Marszałek, Instytut Pamięci Narodowej, ale także Powiat Wrocławski i Gmina Długołęka. Oficjalnego odsłonięcia oraz poświęcenia pomnika dokonano 15 sierpnia, czyli podczas Święta Wojska Polskiego.

– Wielkie wydarzenie – przynajmniej wielkie jak na miarę naszego powiatu, ponieważ jest to pierwszy pomnik Pana Marszałka w naszym powiecie. Chyba nawet można zaryzykować stwierdzenie, że jest to pierwszy pomnik w województwie dolnośląskim. Duży wysiłek społeczny, zaanagażowanie, duży wkład finansowy w przedsięwzięcie. Trudno byłoby, gdyby Powiat Wrocławski nie wziął w tym udziału – mówi Wiesław Zając, członek Zarządu Powiatu Wrocławskiego.

– Znaczenie jest jedno i to nie tylko dla mieszkańców naszej gminy, ale także naszego kraju. To jest pomnik upamiętniający – przede wszystkim pomnik, który naszym małym mieszkańcom musi przypominać o tym, jaką mamy dumną historię, a przede wszystkim o tym, że trzeba ją pielęgnować – dodaje Wojciech Błoński, wójt gminy Długołęka.

Pomnik upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Rzeczpospolitą oraz wygraną w Bitwie Warszawskiej. Te dwa wydarzenia zajmują szczególne miejsce w historii Polski. Jak podkreśla Cezary Kościelak ze Stowarzyszenia Marszałek, które koordynowało realizację projektu, pomnik ma pobudzić mieszkańców do refleksji i zgłębiania historii kraju.

– Jesteśmy tu takim zbiegowiskiem w Mirkowie. Mieszkają tu ludzie z różnych stron. Z każdego krańca Polski, z każdego krańca Wrocławia i okolic. Potrzebne jest skupienie. Pomyśleliśmy, że spowodujemy, że przez to ludzie będą myśleć trochę szerzej niż o swoim podwórku – zaznacza Cezary Kościelak, prezes Stowarzyszenia Marszałek.

– Bardzo duży fragment naszej historii. Ktoś, kto stanie przy tym pomniku od razu będzie widział, jak wyglądała II Rzeczpospolita. Będzie widział, że na tej mapie nie ma Wrocławia. Są inne miasta, które już dzisiaj nie należą do naszych granic. Być może młodzi zaczną zadawać pytania swoi rodzicom lub dziadkom właśnie o to, skąd przyjechali i jak zaczęła się ich historia – dodaje prof. Katarzyna Pawlak-Weiss, zastępca dyrektora oddziału wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Oprawę ceremonii przygotowały Wojsko Polskie, 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej oraz grupy rekonstrukcyjne. Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem Wojskowym. Pomnik upamiętniający marszałka Piłsudskiego i Bitwy Warszawskiej znajduje się na terenie Parafii pod wezwaniem św. Brata Alberta w Mirkowie.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy