Pomoc dla uczniów na dobry start

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
1 września już za rogiem, a wraz z nim nowy rok szkolny. Niestety nie wszystkich rodziców stać na to, żeby zapewnić swoim pociechom niezbędne szkolne przybory, ubrania czy choćby drugie śniadanie. Na szczęście we Wrocławiu są organizacje, które niosą pomoc takim potrzebującym rodzinom.

My też widzimy, że pomimo różnych działających programów pomocowych, wciąż są rodziny, które może nie tyle, że nie mają – co nie potrafią gospodarować środkami, które otrzymują. Tego nie jesteśmy czasem w stanie do końca zweryfikować. Urzędy miejskie i ośrodki pomocy społecznej mają tylko twarde dane, liczbowe. Nie do końca są w stanie zareagować na różne inne potrzeby, które my możemy poznać. Jeśli wiemy o takim sytuacjach to właśnie reagujemy – mówi Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Wrocław.

Wrocławska Caritas na co dzień pomaga rodzinom, które naprawdę tego potrzebują – tym razem rozdaje komputery. Caritas Polska przekaże w tym roku około 1000 laptopów, które mają pomóc dzieciom w nauce.  

– Do nas na razie trafiły pierwsze trzy. Liczymy, że będzie ich troszeczkę więcej. Przekazujemy je do tych rodzin, które bardzo dobrze znamy, z którymi przez cały rok dobrze współpracujemy, a którym te komputery są bardzo potrzebne. Musimy sobie zdać sprawę, że w XXI wieku we Wrocławiu komputer to już nie jest dobro luksusowe. To już jest dobro podstawowe jeśli chodzi o dzieci i edukację – dodaje Paweł Trawka. 

Caritas nie jest jedyną organizacją, która niesie pomoc potrzebującym. Jest nią również jedna z parafii Kościoła Bożego w Polsce – Dom Chleba. 

 – Jestem człowiekiem, który wywodzi się z patologii, z takiego marginesu społecznego lat 70. I kiedyś pamiętam dostałem takie przekonanie, takie pytanie gdzieś tam w duchu – czym dla mnie jest dom, jak ja sobie wyobrażam dom… To było ciężkie, ponieważ mój dom był domem alkoholu, przemocy i różnego typu takich rzeczy. Pamiętam, że pierwsza rzecz jaka przyszła mi do głowy  to było to, że dom kojarzy się z bezpieczeństwem, miłością, wzajemną pomocą – dlatego dom. A chleb – słowo Boże mówi, że naszym chlebem jest Biblia dlatego chleb. Dlatego właśnie Dom Chleba – wyjaśnia Jacek Jakielaszek, pastor Kościoła Bożego.

W planach  Domu Chleba jest utworzenie świetlicy dla dzieci, w której otrzymają one potrzebną pomoc – wyżywienia, a także korepetycje. Organizowana jest zbiórka potrzebnych przedmiotów do stworzenia tego miejsca.

– Odzew był niesamowity. Odezwała się pani z piekarni, pani z cateringu, która jest gotowa gotować zupy, robić kanapki dla dzieciaków. Odezwało się do mnie pewne małżeństwo, które ma sklep papierniczy i już przygotowuje paczkę, odezwało się mnóstwo, mnóstwo innych osób, które przyniosą przybory piśmiennicze – kredki, flamastry – dodaje Jacek Jakielaszek.

Dom Chleba pomaga również na szerszą skalę potrzebującym rodzinom – czego najbardziej im potrzeba?

– Przyjmiemy wszystko. My jako my – nie mamy jako takich potrzeb. Ale wiemy, że są ludzie, którzy potrzebują AGD, garnków, talerzy, odzieży… Jeśli ktoś ma coś, a to coś działa i może posłużyć komuś jeszcze i ma to wyrzucić na śmieci – to niech się ze mną skontaktuje, czy przez stronę, czy przez telefon – może zadzwonić, a ja to odbiorę, nie ma problemu – dodaje Jacek Jakielaszek

Jak sami Państwo widzicie, potrzebujących nie brakuje. Jeśli tylko macie takie chęci i możliwości – zachęcamy do wzięcia udziału w którejś ze zbiórek.

 

Zobacz również

Ćwiczenie umysłu przy użyciu różnego typu kreatywnych zadań powoduje, że mózg później się starzeje, a dzięki temu dłużej można zachować młodość. Klub seniora zawsze młodzi, na psim polu w starej piekarni miał zajęcia z treningu umysłu, ale tutaj odbywają się także ćwiczenia z ceramiki. zajęcia plastyczne, a także z haftu krzyżykowego.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy