– Na początku pandemii mocno zaangażowaliśmy w dezynfekcje klatek. To bardzo nas kosztowało, ale to dopiero pierwszy etap. Drugi to ochrona miejsc pracy – mówi Mirosław Lach, Radny Rady Miejskiej Wrocławia.
– Wspólnie z Wrocławską Radą Spółdzielców opracowaliśmy naszą lokalną tarcze, która w pierwszej kolejności miała objąć przedsiębiorców – dodaje Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia
Przygotowany Pakiet dla Spółdzielców obejmuje m.in. przełożenie zapłaty podatku za lokale, które firmy wynajmują od spółdzielni. Z późniejszej zapłaty mogą skorzystać te spółdzielnie, które udzielą ulgi przedsiębiorcom korzystającym z ich lokali. W ramach wsparcia można ubiegać się także o rozłożenie na raty i przełożenie do grudnia 2020 roku opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości należących do Miasta. Ale to nie wszystko.
– Myślę tutaj także o opłatach związanych z opadami komunalnymi. Je także możemy korygować. Poza tym także umarzanie odraczanie to wszystko traktujemy priorytetowo w odniesieniu do spółdzielni, dbając o interesy mieszkańców i przedsiębiorców – tłumaczy Marcin Urban, Skarbnik Wrocławia.
W czasie pandemii Wrocławskie Centrum Wsparcia Społecznego przekazało mieszkańcom, za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowych, ponad 240 tys. maseczek ochronnych.
– Ciągu tygodnia może dziesięciu dni w skrzynkach znajdą się pakiety od Prezydenta Sutryka. W nich będą informacje, jak zapobiegać COVID-19 ,a także zestaw dziesięciu jednorazowych maseczek, które pozwolą przetrwać ten trudny okres – podsumowuje Marek Dera, Zastępca Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.
Wrocławski radny Mirosław Lach złożył także wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego o uwzględnienie spółdzielni i wspólnot w ustawie covidowej.