Pomoc ma moc. Gmina Kobierzyce wciąż pomaga uchodźcom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wojna w Ukrainie trwa prawie miesiąc, uchodźcy cały czas przekraczają polską granicę i muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Do tego niezbędne są zbiórki rzeczy materialnych, miejsca noclegowe, ale też pieniądze. Gmina Kobierzyce wraz z Fundacją Polskie Dzieci.org stworzyli właśnie taką zbiórkę. Pieniądze już można wpłacać, bo pomoc ma moc.

Fundacja Polskie Dzieci.org na co dzień zajmuje się zdrowym żywieniem dzieci w szkołach. Aktywnie edukuje w tym zakresie oraz otwiera sklepiki ze zdrowymi produktami. Teraz razem z gminą Kobierzyce wspiera uchodźców z Ukrainy.

Pojawił się pomysł na realizację zbiórki dla tych najbardziej potrzebujących. Cały czas pojawiają się nowi uchodźcy. Rozwiązaniem dla nich jest darowizna, która nie jest opodatkowana, zatem możemy przekazywać takie kupny pomocowe. Nie we wszystkich punktach pomocowych są konkretne rzeczy, który dane osoby potrzebują – mówi Natalia Bujak, Fundacja Polskiedzieci.org

Zaczęło się dość spontanicznie, bo wcześniej już współpracowaliśmy z tą fundacją. Potrzebowaliśmy wsparcia nie tylko w przekazywaniu zebranych darów, ale także w zbieraniu pieniędzy. Gmina nie może zbierać środków finansowych, stąd pomysł fundacji na zbiórkę – Pomoc ma moc – dodaje Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

– Największą potrzebą jest wsparcie finansowe, zanim uda im się uzyskać wszystkie formalności – PESELE i pozwolenie na pracę. Te kupony pomocowe mają ich wesprzeć w tym trudnym czasie. Formalnie są one przekazywane na podstawie listy, którą dysponuje gmina -mówi Natalia Bujak, Fundacja Polskiedzieci.org

Obecnie na terenie gminy Kobierzyce przebywa kilkaset osób z Ukrainy i cały czas przybywają kolejni. Początkowo miejsc noclegowych w gminie było 60, potem 120, a ma być 200. Oprócz tego gmina pomaga także w innych aspektach.

Zorganizowaliśmy kilka takich elementów pomocy, zaczęliśmy od zbiórek w punkcie w Tyńcu Małym. On nadal jest czynny codziennie – w tygodniu do 20:00 i w sobotę do 17:00. Kolejnym elementem były te związane z pracą. Pracodawca informuje nas, że ma miejsca pracy, a my przekazujemy tę informację dalej. Wtedy uchodźcy mogą łatwo zacząć pracę. Chcemy, żeby tych pieniędzy było jak najwięcej i żeby jak najszybciej trafiły do potrzebujących – dodaje Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

Zbiórkę można wesprzeć wpłacając dowolną kwotę poprzez portal zrzutka.pl 

Indywidualny numer konta – 65 1750 1312 6886 5414 9835 6993