Pomoc psychologiczna dla osób starszych: specjalne spotkanie we Wrocławskim Centrum Seniora

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Centrum Zdrowia Psychicznego we współpracy z Wrocławskim Centrum Seniora organizuje dla seniorów spotkania dotyczące dostępu do pomocy psychologicznej, samotności i uzależnień.

W trakcie seniorzy mogą dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy, jak radzić sobie z kryzysami i dbać o zdrowie psychiczne.

– Jest tak naprawdę trochę taka izolacja społeczna, poczucie tego, że nie są już tak potrzebni w społeczeństwie, jak byli wcześniej. No i właśnie radzenie sobie z tymi kryzysami. Dlatego tutaj poruszamy tematykę uzależnień, żeby trochę pokazać im tą profilaktykę, bo często w kryzysach, jeśli chodzi o wszelkie używki, jest to tak naprawdę szybka droga, ale niestety nieprowadząca w żadne dobre miejsce – mówi Marta Bednarek, psycholożka, Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu.

– Samo to przejście na emeryturę, utrata bliskiej osoby, syndrom opuszczonego gniazda, czyli dzieci nas opuszczają, wnuki gdzieś przeprowadzają się dalej, ta osoba zaczyna się czuć jakby niepotrzebna, szukająca pomocy albo nieumiejąca nawet sobie poradzić z tym problemem. Kryzys życiowy jest przejściowym kryzysem i czasami może być motywujący, bo odnajdujemy siebie samego, że możemy sobie w jakiś sposób pomóc w trudnych sytuacjach, że gdzieś możemy się otworzyć na innych ludzi. Tutaj państwo też poruszali taki ważny temat, że jakby kiedyś ta pomoc sąsiedzka była też inna, że teraz dużo młodych ludzi się wprowadza, mieszkania są wynajmowane, jest taka powierzchowna relacja między osobami, z którymi się kontaktujemy – mówi Helena Hylińska, pielęgniarka psychiatryczna, Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu.

– Generalnie, jeżeli chodzi o identyfikację kryzysu bądź trudności życiowe, z którymi dana osoba w danym momencie się zmaga, jak najbardziej zapraszamy na Ostrowskiego. Jeżeli faktycznie już tutaj dojdzie do uzależnienia i będzie można to tak naprawdę zidentyfikować i rozpoznawać jako uzależnienie, to wtedy zapraszamy do placówki na Bierutowską i tam są specjaliści stricte od uzależnień alkoholowych. Jeżeli chodzi o inne uzależnienia, to również można kontaktować się z placówką na Wszystkich Świętych – mówi Marta Bednarek, psycholożka, Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu.

– Otwarcie się na drugiego człowieka, korzystanie z różnych możliwości, bo myślę, że miasto w tej chwili jakby tak współpracuje z różnymi centrami i daje możliwość tym ludziom. Kiedyś nie było takiej możliwości dla seniorów jak w tej chwili, że można pójść do kina. Są różne jakieś karnety, darmowe wejścia do muzeów i różnych miejsc bez opłat. Są jakieś tam czwartki dla seniora, żeby też gdzieś wyczuli, że jeżeli ten kryzys się przedłuża, znaczy, że trzeba się gdzieś do kogoś zwrócić, czyli do psychiatry, do psychoterapeuty. Korzystanie, żeby nie bać się o tym mówić swoim najbliższym w rodzinie. To jest takie istotne i ważne – mówi Helena Hylińska, pielęgniarka psychiatryczna, Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu.

Kompleksowa pomoc świadczona przez Centrum Zdrowia Psychicznego jest bezpłatna.

Zobacz również

Już od ponad 20 lat we Wrocławiu są organizowane różnego rodzaju kampanie informacyjne i edukacyjne w zakresie profilaktyki HIV. Są one skierowane do wszystkich mieszkańców Wrocławia, ale szczególnie do młodzieży. W tym roku tego typu kampania odbyła się pod hasłem „WROC.WIN.WITH.HIV”, która była skierowana do uczniów wrocławskich szkół. Do kampanii dołączyło 16 wrocławskich szkół i łącznie ponad 11 tysięcy uczniów. Podsumowaniem tej kampanii była konferencja, która odbyła się w przededniu Światowego Dnia Walki z AIDS.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy