Pomoc psychologiczna na Brochowie. Potrzebujących coraz więcej.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dyżurują codziennie od poniedziałku do piątku. Można tu zadzwonić, można skorzystać z internetu, ale też można przyjść. Takie porady udzielane są w Szkole Podstawowej nr 80 przy ul. Polnej, im. Tysiąclecia Wrocławia na Brochowie, a przy telefonie są psychologowie i pedagodzy. Codziennie po pomoc zgłasza się tutaj kilka osób. Zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Z taką potrzebą spotkaliśmy się kilka tygodni temu - mówi dyrekcja szkoły - i od kilku tygodni takie dyżury są prowadzone.

Wszystkiemu winna jest pandemia, trwająca od wielu miesięcy społeczna izolacja. Dla wielu osób takie odosobnienie, zdalne nauczanie i praca online źle wpływa na samopoczucie. Stąd pomysł na uruchomienie telefonu wsparcia i specjalnej zakładki na szkolnej stronie. 

—  Pisaliśmy do nich takie słowo podtrzymujące, wspierające. Do rodziców artykuły jak sobie poradzić w izolacji, w pandemii. Informacje co się z nami dzieje, zrozumienie siebie. Stwierdziłyśmy, że to jest bardzo potrzebne – mówi Dorota Cichy, wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 80 we Wrocławiu.  

Mimo izolacji w szkole codziennie dyżury pełnią specjaliści. Najważniejsze jest to, że można tu po prostu umówić się i przyjść na wizytę. 

Jest duże zapotrzebowanie na taką pomoc. Mamy zespół dosyć rozbudowany, możemy taką pomoc na bieżąco udzielać – mówi Iwona Kaplikowska, szkolna psycholog. 

Dwóch psychologów, trzech pedagogów codziennie udziela porad potrzebującym. Dzięki temu, że w szkole od 3 lat realizowany jest program profilaktyczny Upright – skierowany i do uczniów i ich rodziców – tu problemy psychiczne na ogół nie są tematami tabu. 

— Jeżeli mamy problemy to nie powinniśmy kryć emocji w sobie, tylko szukać wsparcia u innych osób naokoło, bo takich osób jest bardzo dużo – mówi Zuzanna Wędzonka, uczennica klasy 7. 

— To nie jest żaden temat tabu i to nie powinno być wstydliwe dla nikogo – mówi Ania Czubak, uczennica klasy 7. 

Niestety – nie wszyscy mają takie przekonanie. 

Większość osób nie ma do kogo się zwrócić. Koleżanki rozgadają, a rodzice nie wysłuchają. Często bagatelizują nasze problemy, myślą, że depresja sama się wyleczy i nie okazują im pomocy – podkreśla Oliwia Majtyka, uczennica klasy 7.  

Dlatego tak ważna jest nasza uważność, obserwowanie tego co dzieje się z naszymi bliskimi. Nauczyciele już obawiają się, z jakimi problemami będą przez kolejne miesiące lub nawet lata – borykali się ich uczniowie. 

Kiedy wrócimy, kiedy pandemia się skończy, będzie ogromna potrzeba pracy z uczniami, ponowna integracja klas, pomoc uczniom – wyjaśnia Iwona Kaplikowska, szkolna psycholog. 

Burzę mózgów robimy, jak trzeba będzie na nowo znaleźć się w tej sytuacji, niwelowanie tych strat, które spowodowała izolacja – dodaje  Dorota Cichy, wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 80 we Wrocławiu.  

Na razie wszyscy potrzebujący mogą skorzystać z pomocy specjalistów dyżurujących w szkole. Wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę – 71-798 68 67.  

Zobacz również

Jak głosi polskie porzekadło: „co za dużo, to niezdrowo”. Mosty Chrobrego we Wrocławiu – pierwotnie miasto chciało je zburzyć, ale na drodze stanął konserwator, który chcąc chronić walorów historycznych i zabytkowych tych konstrukcji, nie zgadza się na ich rozbiórkę.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy