Pomoc w kształcie serca

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zamiast je wyrzucać, można pomóc tym, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują. Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci od lat prowadzi zbiórkę nakrętek. Tym razem jednak zbiórka nabrała wyjątkowego kształtu.

Zbiórka trwa wiele lat, prawie dziesięć. Zostaliśmy do niej namówieni przez wrocławską dziennikarkę Grażynę Sondej. Akcja, mimo pandemii, musi toczyć się dalej. Musimy się nawadniać, zwłaszcza w tak ciepłe dni – mówi Beata Hernik-Janiszewska, prezes Fundacji Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

Ale zamiast wyrzucać można dać im drugie życie, które nie dość, że będzie wsparciem dla środowiska, ale przede wszystkim pomoże w zbiórce pieniędzy dla nieuleczalnie chorych dzieci na Dolnym Śląsku. Zebrane fundusze są przekazywane na rehabilitacje, materiały medyczne oraz na samo wsparcie dla podopiecznych Fundacji Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. 

Co roku z nakrętek zbieramy około 70 do 100 tysięcy złotych. W tym roku to tylko 50 tysięcy – dodaje prezes.

Zakrętki choć niepozorne, co roku są sporym zastrzykiem gotówki dla wrocławskiej fundacji. Przez blisko dziesięć lat zebrano łącznie 556 ton nakrętek, co dało kwotę pond 669 tysięcy złotych. Obecnie z uwagi na pandemię z akcji musiały zostać wyłączone szkoły, które zawsze chętnie brały udział. Jednak pojawił się nowy pomysł, który skradł serca mieszkańców Wrocławia i nie tylko.

Spektakularna odsłona w nowej formie. W postacie serca z blachy, pierwszy taki pojemnik stanął na osiedlu Powstańców Śląskich przy ul. Gajowickiej. Tą formą chcemy zachęcić wszystkich do udziału w akcji – tłumaczy Katarzyna Turczyńska, koordynatorka zbiórki nakrętek.

Obecnie pojemniki znajdują się na czterech osiedlach: Maślicach, Przedmieściu Oławskim, Wojonowie i Powstańców Śląskich. Rady Osiedla albo lokalni aktywiści mogą sami zgłosić się do fundacji z inicjatywą postawienia pojemnika na swoim osiedlu. 

Albo rada albo prywatna firma może się zgłosić. Miłym zaskoczeniem było także postawienie pojemnika w Niemczy na rynku, za sprawą lokalnego sportowca i zgody burmistrza – podsumowuje koordynatorka.

Nakrętki później trafią do fundacji, ona z kolei przekazuje je firmie zajmującej się recyklingiem. Granulat pozyskany z przetworzenia nakrętek jest dobrej jakości, dzięki czemu może być później wykorzystany w produkcji między innymi worków na śmieci, łopat do śnieg lub obudowy na komputer. Pieniądze trafiają na konto fundacji, a one prosto do podopiecznych. 

 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy