Ponad 200 imprez na święto województwa dolnośląskiego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Październik to miesiąc, w którym Dolny Śląsk obchodził będzie swoje 25-lecie. Dni Dolnego Śląska to między innymi występy kulturalne, koncerty, warsztaty, spotkania, a także wycieczki turystyczne, pikniki rodzinne i spływy po odrze. W październiku odbędzie się około 200 imprez skierowanych do mieszkańców Dolnego Śląska.

 — Startujemy pierwszego października, a kończymy ostatniego października, ale tak naprawdę nie wiemy, czy ten koniec nastąpi. Chcemy rozwibrować Dolny Śląsk. Chcemy, aby Dolnoślązacy wyszli w góry, poznali swoje miasta, z powojnikami miejskimi odkryli Wrocław, Bolesławiec, okolice zamku Książ, który świętuje 50-lecie przyłączenia do Wałbrzycha. Abyśmy takie tajemnice, jak np. mojego rodzinnego miasta Frankenstein odkryli, co tak naprawdę zrobił ten Frankenstein i w Ząbkowicach i czy naprawdę istniał  – mówi Krzysztof Maj członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Święto Województwa przypada 16 października, ale w tym roku z okazji 25 lecia województwa imprezy odbywać będą się przez cały miesiąc. Świętowanie rozpocznie się 1 października spektaklem inauguracyjnym opowiadającym historię Czarodziejskiego fletu, ale widziane przez pryzmat dawnego Breslau.

– Marek Krajewski piszący nowe dialogi, mówione do czarodziejskiego fletu Breslau, kiedy to sam autor kryminał odczarował, tak naprawdę to zakazany Breslau i znowu zaczęło żyć w popkulturze i opera może żyć właśnie dzięki powrotowi do popkultury, do synergii z miastem, z całym terytorium regionu, bo to jest tylko początek – mówi Michał Znaniecki dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej.

W ramach działań z okazji święta województwa dolnośląskiego ogłoszone zostało kilka konkursów na działania z zakresu kultury, a także turystyki regionu, co spowodowało, ze imprez już dziś wymienić można około 200. W październiku odbywać się będą bezpłatne wycieczki po górach z przewodnikiem, rajdy piesze i rowerowe, a także rzeczne regaty. To nie tylko rozrywka, ale także edukacja.

– Proponujemy przekrój wycieczek, które można dostosować do każdego, niezależnie od wieku, czy to będzie dziecko, młodzież czy osoba starsza i na tych wycieczkach poszerzymy wiedzę zarówno przyrodniczą, jak i historyczną i etnograficzną o regionie oraz pokażemy, że w fajny, przyjemny sposób da się na łonie przyrody w górach czas wolny spędzać. Kadra, która poprowadzi te wycieczki są to przewodnicy sudeccy, którzy są profesjonalistami — mówi Łukasz Pawłowski ze studenckiego koło przewodników sudeckich.

Do działań w czasie Święta Województwa dolnośląskiego zaproszeni zostali lokalni artyści, jak zespół Kosy, który zagra koncert w Filharmonii Sudeckiej oraz sportowcy jak kolarz Bartosz Huzarski czy triatlonista Adrian Kostera. Imprezy z okazji 25 lecia województwa dolnośląskiego rozpoczną się 1 października i potrwają do końca miesiąca.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy