Ponad 600 tys. na prewencję przeciwpożarową. Dofinansowanie z WFOŚiGW

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wysokie temperatury, susza i praktycznie zerowe opady zwiększają ryzyko wystąpienia pożarów w lasach. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wraz z trzema innymi podpisały umowę na dofinansowanie lotów patrolowo-gaśniczych.

620 tysięcy złotych trafi w tym roku do Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu i w Katowicach w ramach dofinansowania. Środki zostaną przeznaczone na loty patrolowo-gaśnicze na terenach leśnych – ma to przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo i zmniejszyć zagrożenia spowodowane pożarami.

Fundusz z Katowic, Krakowa, Opola i Wrocławia – to jest kontynuacja akcji z poprzedniego roku. W poprzednim roku w Katowicach również podpisaliśmy tego typu porozumienie i umowę, gdzie wspieramy działania patrolowo-gaśnicze. Jeżeli chodzi o fundusz wrocławski – to jest to kwota 100 tysięcy złotych – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Loty będą realizowane na terenach leśnych czterech województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego i małopolskiego. Śmigłowce i samoloty patrolowo-gaśnice mają za zadanie zlokalizować pożar oraz szybko rozpocząć akcję gaśniczą, a także powstrzymywać rozprzestrzenianie się ognia do momentu dotarcia sił naziemnych. Ważnym elementem jest to, że samoloty i śmigłowce potrzebują zaledwie kilku minut na to, żeby uzupełnić zapas wody i ponownie pojawić się na miejscu.

Temat jest wrażliwy, szczególnie teraz, kiedy mamy problem suszy i wysokich temperatur. Właśnie w tej chwili widzimy, że to zagrożenie ewentualnymi pożarami lasów jest znaczące. Stąd nasze dofinansowanie do tego typu akcji – podkreśla Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Skutki pożarów terenów leśnych są katastrofalne i odczuwalne dla środowiska przyrodniczego przez wiele lat. Część gatunków roślin i zwierząt w ich wyniku może nie wrócić na dany teren już nigdy, dlatego tak ważne jest, aby wspierać ochronę lasów.

Podstawą jest prewencja, ponieważ z helikoptera można dojrzeć potencjalne zalążki pożarów i już wtedy zareagować, aby ten pożar się nie rozprzestrzenił. Natomiast jeżeli nie uda się na początku zareagować, to te śmigłowce docierają do miejsc, do których strażacy nie są w stanie dotrzeć. Pomagają również w samej akcji ratowniczej, gdyż z powietrza można największe ogniska zapalne w skuteczny sposób wyeliminować. Z roku na rok mamy tendencję wzrostową. Wiemy, że klimat się zmienia. Dni, w których mamy temperaturę powyżej 30 stopni jest coraz więcej i wiemy, że tego typu działania powinny być prowadzone – podsumowuje Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Loty patrolowe będą wykonywane na obszarze ponad 560 tys. ha.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy