Porozumienia sierpniowe we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Blisko 450 km, trasa z Wrocławia do Gdańska. Bieg dla Solidarności wystartował 26 sierpnia w Centrum Historii Zajezdnia i tutaj też się zakończył symbolicznym przekazaniem porozumień sierpniowych, które stale zmieniły wydarzenia 1980 roku.

Porozumienia sierpniowe podpisane w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Hucie Katowice, to dokument zawarty przez rząd PRL z komitetami strajkowymi, które powstały w 1980 roku. Miedzy innymi na mocy tych porozumień powołano nowe związki zawodowe, ograniczono cenzurę i dopuszczono do zarejestrowania „Solidarności”.

– COVID sprawił, że nie mogliśmy zorganizować 30. Biegu dla Solidarności we Wrocławiu. A chcieliśmy uczcić okrągłą rocznicę i wpadliśmy na pomysł  bieg z Wrocławia do Gdańska – mówi Piotr Majchrzak, z-ca przewodniczącego Regionu Dolny Śląsk NSSZ Solidarność.

Było nas 6, dziennie mieliśmy do pokonania do 100 km. Na każdego z nas przypadało około 20 km, nawet do 12 godzin dziennie – dodaje Tomasz Martowicz, uczestnik Biegu dla Solidarności

Po to, żeby przywieść porozumienia, które były podpisane w 1980 roku. Tak zdarzyło się 40 lat temu, nasi koledzy wyjechali z zajezdni i pojechali do gdańska – wyjaśnia z-ca przewodniczącego Regionu Dolny Śląsk NSSZ Solidarność.

To był ten czynnik, który zakończył strajki 1 września nad ranem – uzupełnia Kazimierz Kimso, przewodniczący Regionu Dolny Śląsk NSSZ Solidarność.

Choć wydarzenia lat 80 zdominowały sierpniowe obchody, to będąc 1 września w Zajezdnia nie mogliśmy zapomnieć o rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Na wiem, jaka była wtedy pogoda, ale dzieci miały iść do szkół. Wybuchła wojny, spadły bomby na Wieluń, zostało ostrzelane Westerplatte. Tak rozpoczęła się wojna – wyjaśnia Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

W Centrum Historii Zajezdnia znajduje się stała wystawa poświęcona II wojnie światowej. Jak przyznaje dyrektor muzeum Marek Mutor jest to niezbędne, żeby zrozumieć powojenną historię Wrocławia.

Możemy tu zobaczyć na przykład mapę paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939. Tak dwa totalitarne państwa podzieliły się Polską – podsumowuje dyrektor.

Choć wydarzenia związane z wybuchem II wojny światowej i sierpniowymi strajkami dzieli wiele lat, to są one połączone i razem stanowią trudnej historii Polski.