Port Marina Wrocław-Osobowice rozbudowany. Gotowy na przyjęcie turystów z zachodniej Europy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Z Wrocławia możemy dopłynąć między innymi do Berlina, Amsterdamu, do Paryża i wielu innych miast, które znajdują się w zachodniej części Europy. Ostatnio zakończyła się rozbudowa Mariny Osobowice we Wrocławiu. Pozwoli to turystom w bardziej wygodny i przystępny sposób podziwiać uroki naszego regionu.

Teren portu Marina Osobowice to ponad 18 ha. Dzięki rozbudowie ma on teraz ponad 280 miejsc do cumowania. 

Projekt był dofinansowany z Funduszy Norweskich. Cała wartość inwestycji to prawie 6 mln zł, z czego ponad 3,5 mln zł to jest koszt refundowany z funduszy. W ramach tego projektu zbudowaliśmy tak naprawdę dwie przystanie. Jedną przy niskim nabrzeżu, jedną przy cyplu. Jedna o długości ponad 100 m, druga o długości ponad 300 m. Łącznie w kompleksie tworzy to ponad 800 metrów bieżących betonowych pomostów pływających – mówi Piotr Niżyński, kierownik projektu, Topacz Investments sp. z o.o.

W ramach projektu powstał również specjalny statek, który będzie służył do sprzątania rzeki Odry oraz farma fotowoltaiczna, która będzie służyć do zasilania łodzi elektrycznych. 

Port jest cały przystosowany do przyjmowania różnych jednostek od małej łodzi wędkarskiej po 80-metrowe statki hotelowe i pasażerskie, takie jak Sans Souci, czy Johannes Brahms. Gościły u nas niedawno, w marcu. Miały tutaj grupę turystów z Berlina. One są żywym dowodem na to, że można do nas dopłynąć z zachodniej Europy, bo przypłynęły z Berlina – mówi Piotr Niżyński, kierownik projektu, Topacz Investments sp. z o.o.

Bardzo ważne miejsce w naszym mieście, ponieważ daje ogrom możliwości jeżeli chodzi o cumowanie, możliwości zatankowania, bo mamy tutaj stację benzynową i przyjęcia potencjalnych turystów, którzy mogliby do nas przypłynąć nawet z Paryża. Lokalizacja jest usytuowana na obrzeżach miasta, więc można tutaj zostawić większe jednostki, a popłynąć mniejszymi jednostkami lub przedostać się do centrum miasta komunikacją publiczną, zwiedzić miasto – mówi Mateusz Majka, koordynator ds. polityki rzecznej UM Wrocławia.

Rozbudowana Marina Osobowice pozwoli również promować wrocławski szlak wodny na arenie międzynarodowej.

-Badaliśmy to, jak Wrocław i ten szlak wodny jest zakorzeniony w głowach potencjalnych turystów, tych którzy mogliby do nas przypłynąć i niestety muszę stwierdzić, że nie jest dobrze zakorzeniony. Tutaj nie ma takiej świadomości, że to jest możliwe, że jesteśmy na to przygotowani, że pozwalają na to stan wody oraz miejsca do cumowania. Więc uważam, że powinniśmy odwrócić to myślenie i promować Wrocław, promować Polskę w Europie, że można do nas przypłynąć statkiem – mówi Mateusz Majka, koordynator ds. polityki rzecznej UM Wrocławia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy