Posprzątaj po sobie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Takich miejsc, jak wzgórze Gajowe, jest w Wrocławiu całe mnóstwo. W związku ze zbliżającym się latem i rosnącą temperaturą, wrocławianie coraz liczniej będą chcieli korzystać z uroków pięknej pogody. Warto wtedy nie zapomnieć o środowisku.

Miquel Garau Ginard pochodzi z Majorki. Przez 12 lat mieszkał w Barcelonie, gdzie ukończył studia. W 2016 roku po raz pierwszy zainteresował się tematem dbania o środowisko. A wszystko za sprawą niedopałków papierosów. 

Jechałem na motorze i nagle kierowca samochodu wyrzucił wypalonego papierosa przez okno i zniszczył mój kask. Wtedy powiedziałem – nigdy więcej. Wróciłem do domu i założyłem stronę na Facebooku – Nie wyrzucaj niedopałków na ziemię – mówi Miquel Garau Ginard, społecznik.

No More Cigarette Butts on the Ground, czyli Nie wyrzucaj niedopałków na ziemię to projekt, który powstał w Hiszpanii, ale jego zasięg szybko przerósł oczekiwania samego pomysłodawcy.

Ludzie po raz pierwszy zaczęli zauważać niedopałki papierosów na ziemi. Z czasem ludzie z całego świata zaczęli się ze mną kontaktować i zauważyli, że problem jest globalny. Dlatego zdecydowałem, żeby zrobić globalny ruch, który będzie dotyczył wyrzucanych niedopałków –  dodaje Ginard. 

Hiszpan do Polski przyjechał dwa lata temu za miłością.  Na początku wraz z dziewczyną Anitą mieszkali w Poznaniu. W marcu przeprowadzili się do Wrocławia, gdzie każdego dnia zachęca, do poświęcenia 10 minut na dbanie o środowisko.

Miquel bardzo dobrze się tu odnalazł. Ja na początku nie rozumiałam dlaczego ubiera tę białą koszulę. Wyglądał jakby wychodził do pracy w biurze – przyznaje Anita Brona, partnerka Miquela.

Oto jestem z projektem 10 minut dziennie dla Polski, w którym wyglądając elegancko pokazuję, że sprzątanie jest bardziej eleganckie niż śmiecenie. Proszę, nie wstydźmy się dobrych inicjatyw. Wstydźmy się tego, że nadal po sobie nie sprzątamy – tłumaczy Ginard. 

Takich ludzi jak Miquel we Wrocławiu jest coraz więcej. A pomysłów nie ubywa.

Spotkałam w górach ludzi, którzy uprawiali plogging, czyli bieganie z jednoczesnym zbieraniem śmieci. Każdy może być bohaterem, jeśli tylko będzie zbierał po sobie albo poświęci kilak minut na sprzątnie – podsumowuje Julia Rokicka, współprzewodnicząca Partii Zieloni we Wrocławiu.

Każdy, co niedziele może dołączyć do Miquela i pomóc sprzątaniu Wzgórza Gajowego.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy