Powiat wrocławski edukuje. W Borzygniewie uczyli pierwszej pomocy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Czas wakacji to niestety także czas wypadków. Jak udzielić pierwszej pomocy, kiedy jesteśmy świadkami wypadków? O tym można się było dowiedzieć na plaży w Borzygniewie, gdzie zostało zorganizowane szkolenie z udzielania pierwszej pomocy.

Podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy uczyli wyszkoleni ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

– W tym wypadku jesteśmy nad wodą. Był przypadek tonięcia. W przypadku tonięcia najpierw sprawdzamy drożność dróg oddechowych i przytomność. Jeśli nie ma przytomności, udrażniamy drogi oddechowe i przystępujemy do czynności resuscytacyjnych. Robimy najpierw dwa wdechy ratownicze, dopiero później uciskamy 30 razy – mówi Marek Jankowski, ratownik dolnośląskiego WOPR. 

W ratowaniu ludzkiego życia często liczą się pierwsze minuty, a nawet sekundy. W Ośrodku Sportu i Rekreacji w Borzygniewie, wypoczywając nad wodą, można było w tym samym czasie skorzystać z bezpłatnego kursu pierwszej pomocy, zobaczyć jak zachowuje się człowiek pod wpływem alkoholu, czyli pospacerować w alkogoglach pod okiem policjantów, a także nauczyć się bezpiecznego zachowania nad wodą oraz ratowania topielca:

Jeśli ktoś nie chce nie musi dotykać fantoma, wystarczy posłuchać instruktarzu. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy jest na tyle odporny psychicznie, żeby udzielać pierwszej pomocy, ale może tylko wydawać komendy i to też jest już udzielenie jakiejś pomocy lub wezwać straż i też jest przydatne. Dodatkowo dla uczestników projektu mamy gadżety powiatu wrocławskiego oraz możliwość turystyki wodnej. Ci, którzy uczestniczą w projekcie, mogą skorzystać z turystyki wodnej na SUPach, czyli to jest taka deska dmuchana, gdzie pływa się pod okiem instruktora – mówi Monika Jackowicz, Fundacja Aktywni Ślężanie. 

  • – Ratownicy pokazali zasady pierwszej pomocy, jak to się robi. Mój ośmioletni syn mógł też w tym uczestniczyć, także super sprawa.
  • – Co musiałem zrobić? Po pierwsze wziąć udział w szkoleniu, co należy robić przy udzielaniu pierwszej pomocy, a później nagrodą jest pływanie na SUPie.
  • – Wystarczyło wziąć udział w kursie pierwszej pomocy. I bardzo fajnie się pływało. Myślałam, że będę tam cały czas pływać na kolanach, ale udało mi się wstać i później cały czas stałam i nie wpadłam do wody, z czego jestem zadowolona – mówili uczestnicy szkolenia pierwszej pomocy, którzy skorzystali z nagrody, czyli bezpłatnego instruktażu pływania na SUPie.

Pokaz pierwszej pomocy i akcje ratownicze w Borzygniewie zorganizowane zostały z inicjatywy fundacji Aktywni Ślężanie oraz powiatu wrocławskiego.

– W okresie wakacyjnym jest tu parę tysięcy mieszkańców i chcemy wykorzystać to, że ci ludzie tu wypoczywają i jednocześnie mogą skorzystać z pokazu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ja zawsze mówię, że nigdy nie wiemy, kiedy ona może się nam przydać. Oprócz pierwszej pomocy, pokazujemy też jak zachować się bezpiecznie nad wodą – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Na lądzie pokazywano, jak ratować topielca po wyciągnięciu z wody, a na wodzie ratownicy WOPR zademonstrowali, jak wygląda akcja ratownicza przy użyciu specjalistycznego sprzętu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy