Powiat wrocławski oferuje opiekę wytchnieniową

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Powiat wrocławski ruszył z programem opieki wytchnieniowej. Będą mogły z niego skorzystać osoby, które mają członków rodziny z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności oraz nad którymi sprawują one opiekę. W tym roku powiat wrocławski przeznaczył na ten cel 550 tys. zł.

Opieka będzie realizowana w Domu Opieki św. Józefa Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Małkowicach. W ramach tego projektu członkowie rodzin lub opiekunowie, którzy mają pod swoją opieką osoby z niepełnosprawnościami, będą mogli przekazać je pod opiekę specjalistów na okres od 3 do 21 dni.

Testowaliśmy ten projekt w ubiegłym roku, cieszyło się to dużym zainteresowaniem. Około 24 osób skorzystało z takiego mieszkania. 24 osoby, dlatego że w ubiegłym roku mieliśmy nieco mniejsze środki. Wtedy na ten cel było przeznaczono 390 tys. zł, z czego 309 tys. pochodziło z powiatu wrocławskiego, niecałe 90 tys. z funduszu solidarnościowego. Z tego powodu nie mogliśmy też objąć tym mieszkaniem wszystkich osób zainteresowanych. W tym roku środki są większe, w związku z tym, mam nadzieję, że więcej osób skorzysta – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Jeżeli chodzi o cały projekt to powiat wrocławski go finansuje, my natomiast organizowaliśmy miejsce w naszym Domu Opieki, gdzie mamy również Zakład Opiekuńczo-Leczniczy oraz warsztaty terapii zajęciowej. To jest trzy działy, które są tam prowadzone. Dzięki temu, że mamy tam personel, który jest przygotowany do posługi w takich trudnych dziedzinach, mogliśmy z niego skorzystać i otworzyć dodatkowy dział, właśnie Opieki Wytchnieniowej – mówi ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Mamy osoby zarówno leżące, jak i poruszające się na wózkach lub samodzielnie. Do dyspozycji podopiecznych opieki wytchnieniowej są sala telewizyjna, też mają telewizory w swoich pokojach, jak również pielęgniarka, psycholog. Tak że w zależności od potrzeb udzielamy takiego wsparcia, które jest w danym momencie konieczne lub potrzebne, zgłaszane przez naszego podopiecznego – mówi Marcin Seretny, dyrektor domu Opieki św. Józefa Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Małkowicach.

Myślę, że oddać osobę z niepełnosprawnością przez opiekuna, czy przez rodzinę to też łączy się ze stresem dla obu stron. Tutaj ta forma i współpraca z Archidiecezją Wrocławską daje tą pewność, że kadry, które pracują w Caritasie poradzą sobie z najtrudniejszymi przypadkami. Tworząc mieszkanie wytchnieniowe wiemy, że wiele osób z tego skorzysta, bo mamy już kilka wniosków na tego typu formę odpoczynku – mówi Andrzej Szawan, wicestarosta powiatu wrocławskiego.

Żeby skorzystać z tego projektu, osoby zainteresowane muszą skontaktować się z Domem Opieki w Małkowicach lub z Powiatowym Centrum Rodziny przy ul. Kościuszki 131 we Wrocławiu. 

Zobacz również

Pod koniec listopada bieżącego roku w przestrzeni medialnej pojawiła się informacja o tym, że wrocławska firma Neonet S.A., która działa na rynku już od ponad 20 lat i ma po całej Polsce sieć sklepów, które zajmują się sprzedażą głównie sprzętu AGD, ogłosiła upadłość. W związku z tym, głównie ze strony klientów, zaczęły pojawiać się pytania czy rzeczywiście to jest prawda. Dlatego postanowiliśmy poprosić o komentarz w tej sprawie Neonet S.A.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy