Zdalne KTG zakłada całodobowy, zdalny monitoring parametrów życiowych płodu w okresie od 34 tygodnia ciąży aż do momentu porodu. Jedną z pierwszych uczestniczek tego programu została Magdalena Klimek – mieszkanka gminy Czernica, która jest w 34 tygodniu ciąży.
– Dostaję urządzenie KTG, które będzie badać parametry mojego maluszka. Ten program gwarantuje mi to, że w momencie, kiedy dokonam tego odczytu – mogę to zrobić w domu i nie muszę nigdzie się udawać, do żadnej przychodni ani lekarza – dane są wysyłane do dedykowanej położnej, która w razie nieprawidłowości, może mnie od razu skierować do szpitala – mówi Magdalena Klimek, mieszkanka gminy Czernica.
– Zestaw wyglądający niepozornie składa się z dwóch najważniejszych elementów. Pierwszy z nich to jest sonda FHR, ona mierzy akcję serca dziecka w bardzo dokładny i czuły sposób. Druga sonda, którą podłączamy do tej pierwszej, jest sonda TOCO, która mierzy z kolei częstotliwość skurczy macicy. Dzięki temu, bardzo dokładnie wiemy, kiedy zaczyna się akcja porodowa. Urządzenie jest w stanie wyłapać wszystkie nieprawidłowości akcji serca, stany niedotlenienia płodu. Warto powiedzieć, że w zeszłym roku, dzięki temu urządzeniu, udało się uratować aż 63 życia dzieci i kobiet – mówi Grzegorz Lewandowski, dyrektor handlowy, Carebits.
Z kolei program „Walizka telemedyczna” jest skierowany do seniorów powyżej 65. roku życia. Umożliwia on dokonanie szybkich badań, nie wychodząc z domu.
– To są różne urządzenia, które monitorują pracę serca, ciśnienia. Glukometr też tam jest. Takie urządzenia podstawowe, które pozwalają określić stan zdrowia człowieka na bieżąco. – Pani zdaniem będzie to takie przydatne? – Myślę, że tak. Na pewno dużo naszych seniorów skorzysta z tego programu – mówi Danuta Winiarek, seniorka z gminy Siechnice.
– Profilaktyczne badania są jak najbardziej potrzebne, żebyśmy w porę mogli zareagować na różne objawy, schorzenia. Fakt, że po drugiej stronie wirtualnie pan doktor czy pani pielęgniarka oceni te badania i w interakcji zwrotnej przekaże informacje, że trzeba się zgłosić do specjalisty, że są jakieś sygnały, że jest już taka potrzeba wykonania dodatkowych specjalistycznych badań. To jest bardzo istotne – mówi Barbara Kosterska, członek zarządu powiatu wrocławskiego.
– 50 seniorów z powiatu wrocławskiego w chwili obecnej otrzyma walizkę z urządzeniami, które pozwolą zdiagnozować najpotrzebniejsze, najpilniejsze wyniki. 45 kobiet w ciąży też będą miały monitorowane bicie tego małego serduszka. To jest bardzo ważne, że ten pilotaż pozwoli zastosować taką profilaktykę wśród mieszkańców powiatu – mówi Andrzej Szawan, wicestarosta powiatu wrocławskiego.
Z programu pilotażowegp mogą skorzystać mieszkańcy powiatu wrocławskiego. Szczegóły znajdują się na stronie powiatwroclawski.pl.