– Dostajemy szereg dróg wojewódzkich, spadają na nas, a za tym idą również obowiązki, jeżeli chodzi o zarządcę drogi – odśnieżania, bieżące remonty. W tę samą stronę przekazujemy dla wójtów i burmistrzów drogi, które są drogami polnymi – mówi Andrzej Szawan, Wicestarosta Powiatu Wrocławskiego.
Część dróg, które należą do Powiatu Wrocławskiego nie spełnia wymogów ustawowych odnośnie do dróg powiatowych. Jednym z nich jest na przykład konieczność łączenia dwóch gmin. Drogi, których dotyczy sprawa są często drogami lokalnymi lub polnymi.
– Mieliśmy około dwóch lat temu kontrolę NIK-u, która nam wykazała nieprawidłowości, że nic nie robimy z drogami typu L, czyli właśnie tymi lokalnymi, które nie powinny być drogami powiatowymi i powinniśmy je przekazywać do gmin. W końcu tymi sprawami się zajmujemy – zaznacza Andrzej Szawan, Wicestarosta Powiatu Wrocławskiego.
Drogi nie są w katastrofalnym stanie, jednak generują ponoszenie kosztów. Rada Powiatu Wrocławskiego przekazała wójtom i burmistrzom informacje o możliwości przekazania dróg pod ich zarządzanie. Wicestarostwa pokreśla także, że rozmowy mają dać czas, by samorządy przygotowały się do przejęcia tych dróg.
– Efekty tego dopiero poznamy, dlatego wójtowie i burmistrzowie muszą się teraz zapoznać z tematem. Dostaniemy zwrotne informacje, będziemy wteyd negocjować szczegóły przekazania, czyli formę i czas – dodaje Andrzej Szawan, Wicestarosta Powiatu Wrocławskiego.
Zmiany mogłyby wejść w życie od 1 stycznia 2021 roku.