Powiat wrocławski żyje energią seniorów. Wystartowały programy profilaktyczne

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ponad 100 seniorów z terenu powiatu wrocławskiego przyjechało do siedziby Starostwa na III Forum Seniorów Powiatu Wrocławskiego. Podczas spotkania rozmawiano o potrzebach osób starszych i programach profilaktycznych, seniorzy mieli okazję zaprezentować swoje aktywności.

Pan Eugeniusz jest członkiem chóru senioralnego z gminy Długołęka. Podkreśla, że to jego pasja, która pozwala mu się realizować.

– Najpierw jest obowiązek, czyli wnuczęta, potem się staram coś dla siebie zrobić. Ja mam pasję muzyczną. Teraz jestem członkiem zespołu z naszej gminy. Tak że teraz dużo się dzieje. Te spotkania są cotygodniowe. Mamy swoich instruktorów, pięknie nas przygotowują. Potem występujemy na dożynkach gminnych czy tam wiejskich, czy jakieś koncerty, przeglądy – mówi Eugeniusz Sogula, senior z Borowej (gmina Długołęka).

Przykładów aktywnych seniorów z powiatu wrocławskiego jest więcej. W poszczególnych gminach działają koła seniorów, a na terenie powiatu Rada Seniorów.

– Między innymi, żeby wspierali zarząd i radę powiatu wrocławskiego w takich działaniach jak dzisiaj, dla seniorów. Przez te działania jedne koła senioralne pokazują drugim kołom senioralnym jak działają. W związku z tym, jest to mobilizacja, ale i też pokazanie jak można działać – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

– Mówimy o grupie senioralnej, ale tak naprawdę są to ludzie bardzo młodzi emocjonalnie, energetyczni i bardzo pozytywni, bo chcą coś dać z siebie jeszcze innym. Też są nakierowani na siebie, na swoje zdrowie, na swoje zainteresowania, na rozwijanie swoich pasji. Ale przez to są właśnie pozytywni i są życzliwi i tacy bardziej uczynni, bo przepływ dobrej energii między ludźmi powoduje, że żyje nam się wszystkim łatwiej – mówi Barbara Kosterska, członkini zarządu powiatu wrocławskiego.

Dla seniorów na terenie powiatu wrocławskiego dostępne są trzy programy profilaktyczne – pierwszy z nich dotyczy odkleszczania i boreliozy.

– Każdy, kto ma jakieś podejrzenie ukąszenia kleszcza może w tym naszym programie wystartować. Drugi program, który proponujemy i zachęcamy do udziału, to jest program profilaktyki wczesnego wykrywania nowotworów szyi i głowy. W związku z tym wszystko to, co może się zdarzyć nowotworowego od szyi w górę, te wszystkie rzeczy będą badane w ramach tego programu. Trzecim programem natomiast jest to program badania, wykrywania oraz wszelkiego rodzaju badań związanych z sercem, czyli badanie serca, badania EKG – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Programy przewidziano ma trzy lata. Informacje dotyczące szczegółów są dostępne na stronie powiatu wrocławskiego.