Powikłania cukrzycy zagrażają życiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Polsce co najmniej 3 mln. osób choruje na cukrzycę, ale nawet milion spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy, bo wciąż nie mają wykrytej choroby. Cukrzyca nie boli, rozwija się powoli, ale nieubłaganie niszczy organizm. Jednym z powikłań jest stopa cukrzycowa, która nie leczona prowadzi nawet do amputacji. We Wrocławiu od lat jest finansowany przez miasto program profilaktyki stopy cukrzycowej. Po to, by jak najszybciej wykryć niepokojące zmiany.

Dlatego we Wrocławiu od lat w CM Dobrzyńska działa finansowany przez Miasto Wrocław program profilaktyki Stopy Cukrzycowej. Bo właśnie problemy związane z niegojącymi się ranami cukrzycowymi należą do najczęstszych i najpoważniejszych powikłań cukrzycowych. 

Ludzie dowiadują się o cukrzycy jak trafią do poradni chirurgicznej z raną, która nie chce się goić. Lekarz wysyła na badania i okazuje się, że ta cukrzyca już jest – mówi Ewa Przywara, z Poradni Stopy Cukrzycowej w CM Dobrzyńska. 

Pani Maria choruje na cukrzycę od 11 lat. Na tę chorobę cierpiała także jej mama. Do cukrzycy już się przyzwyczaiła. 

Jak się żyje? Trzeba ją pokochać – mówi Maria Stachowiak, pacjentka z Wrocławia. 

Dziś po raz pierwszy pacjentka trafiła do Poradni w CM Dobrzyńska. Regularnie wykonuje badania. 

Chodzę co pół roku do kontroli. Pilnuję się. Badam, sprawdzam. Jestem tu po raz pierwszy – mówi Maria Stachowiak, pacjentka z Wrocławia. . 

Pani Ewa dokładnie tłumaczy dlaczego taka kontrola jest tak ważna. Cukrzyca uszkadza naczynia krwionośne, nerwy i pacjent traci czucie. 

Będziemy robić badanie w kierunku neuropatii, czyli czucia bólu, czy ma pani czucie, czy nie, bo to bardzo poważne powikłanie cukrzycowe. O tym pacjent powinien wiedzieć, bo zniesienie bólu prowadzi do powikłań – mówi Ewa Przywara, z Poradni Stopy Cukrzycowej w CM Dobrzyńska

Badania są bezbolesne, trwają zaledwie kilkanaście minut. Pani Ewa dokładnie centymetr po centymetrze ogląda stopy pacjentki. Potem bada czy pacjentka ma właściwe czucie w stopach, a także czy dobrze odbiera różne bodźce. I kolejne badanie, które daje odpowiedź na ważne pytanie. 

To badanie mówi nam o przepływie krwi w tętnicach, sprawdzamy czy pacjent ma drożne tętnice, czy nie trzeba chorego dalej pokierować , bo to może prowadzić do amputacji –  mówi Ewa Przywara, z Poradni Stopy Cukrzycowej w CM Dobrzyńska. 

I ostatnie badanie – sprawdzany jest nacisk ciężaru ciała na poszczególne części stopy. 

Pani Ewa dawno nie miała w swoim gabinecie tak zadbanego pacjenta z zaawansowaną cukrzycą. Pani Maria dostaje wyniki badań, wszystkie są prawidłowe. 

To wyniki badania dla lekarza diabetologa, takie badanie musi pani wykonywać regularnie co 12 miesięcy. Dziś wszystko jest w porządku – mówi Ewa Przywara, z Poradni Stopy Cukrzycowej w CM Dobrzyńska. 

Ale wszyscy muszą pamiętać  o jednym – o regularnych badaniach profilaktycznych, które pozwalają wykryć cukrzycę we wczesnej fazie i jak najszybciej ją leczyć. 

Badania są bardzo tanie i proste – wystarczy wykonać stężenie glukozy we krwi i trzeba to badanie wykonać w laboratorium – mówi dr Edyta Sutkowska, diabetolog, USK we Wrocławiu. 

Takie badanie trzeba wykonać co najmniej raz w roku. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy