IMGW: Najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie Kotliny Kłodzkiej [WIDEO, PROGNOZA NA WEEKEND]

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce. Istnieje realne zagrożenie pojawienia się lokalnych powodzi – poinformowało IMGW. Jak podkreślił instytut, ma to związek z wpływem Niżu Genueńskiego o nazwie Boris.

REDAKCJA: AS, NY, NK | W

PROGNOZA NA WEEKEND

SOBOTA, DOLNY ŚLĄSK
W sobotę zachmurzenie całkowite, na krańcach zachodnich regionu duże. Okresami opady deszczu. Prognozowana wysokość opadów od 5-10 mm na północnym zachodzie do 15-20 mm na pozostałym obszarze, na południu lokalnie do 30 mm. Temperatura maksymalna od 13°C do 15°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do około 75 km/h, północny i północno-zachodni.

Prognoza dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego
W dzień zachmurzenie całkowite. Opady deszczu o umiarkowanym i silnym natężeniu, we wschodniej części Ziemi Kłodzkiej okresami opad ulewny. Prognozowana wysokość opadów od 20-30 mm, lokalnie 40 mm na zachodzie do 40-50 mm, lokalnie 70 mm na Ziemi Kłodzkiej. Temperatura od 11°C do 13°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do około 75 km/h, północny i północno-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady deszczu o umiarkowanym i silnym, na wschodzie okresami ulewnym natężeniu. Temperatura od 3°C, 4°C na zachodzie do 5°C, 7°C na wschodzie. Wiatr od 80 km/h do 95 km/h, w porywach do 140 km/h, północny.

NIEDZIELA, DOLNY ŚLĄSK
W dzień zachmurzenie całkowite i duże. Opady deszczu o umiarkowanym i silnym natężeniu. Prognozowana wysokość opadów od 20 mm do 30 mm, lokalnie 40 mm. Temperatura maksymalna od 13°C na zachodzie od 18 na wschodzie. Wiatr początkowo umiarkowany, w porywach do 60 km/h, północny, później od wschodu słabnący do słabego i umiarkowanego, północno-wschodni i wschodni.

Prognoza dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego
W dzień zachmurzenie całkowite. Opady deszczu o umiarkowanym i silnym, okresami ulewnym natężeniu. Prognozowana wysokość opadów od 40 mm do 50 mm, lokalnie 70 mm. Temperatura maksymalna od 12°C do 14°C. Wiatr początkowo umiarkowany, w porywach do 60 km/h, później słabnący od wschodu do słabego i umiarkowanego, północny skręcający na wschodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady deszczu o umiarkowanym i silnym, okresami ulewnym natężeniu. Temperatura od 5°C do 7°C. Wiatr początkowo od 65 km/h do 80 km/h, w porywach do 110 km/h, później słabnący do 30-45 km/h, w porywach do 65 km/h, północno-wschodni.

RELACJA SOBOTA:

14.09.24 | SOBOTA – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE Z REGIONU

W związku z intensywnymi opadami deszczu, głównie w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował w piątek przed północą o ostrzeżeniach hydrologicznych dot. gwałtownych wezbrań rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych. Według IMGW najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie Kotliny Kłodzkiej.

Aktualna notowane są wzrosty na lewostronnych dopływach Odry. Najtrudniejsza sytuacja jest od rana w rejonie Kotliny Kłodzkiej. W ciągu ostatnich 12 godzin największy przyrost stanu wody zanotowano na stacjach: Świerzawa (Kaczawa) 141 cm, Piechowice (Kamienna) 137 cm, Jelenia Góra (Kamienna) 136 cm, Łomnica (Łomnica) 134 cm, Kałków (Widna) 126 cm.

WROCŁAWSKI MAGISTRAT: We Wrocławiu notowane są wysokie stany wody na mniejszych ciekach takich jak Olszówka czy Brochówka. W związku z ich wysokim stanem rzeczki i cieki rozlewają się w parkach Brochowskim czy Klecińskim – to celowe działanie tak jest ukształtowany teren by nadmiar wody w tych ciekach planowo rozlewał się na tereny zielone a nie okolice miejsc zamieszkałych. – Zdecydowaliśmy o odcięciu tam prądu do oświetlenia i wyłączeniu fontann. Mamy częściowe problem z oświetleniem ulicznym w związku z zalanymi przyłączeniami prądu. Ekipy Tauronu rozpoczęły prace awaryjne – informuje Biuro Prasowe UM Wrocław.

Łącznie we Wrocławiu spaść może do poniedziałku około 90 l/m2. Dla Wrocławia od soboty 14.09.2024 r. do niedzieli 15.09.2024 r. do godzin przedpołudniowych prognozowany jest wiatr w porywach do 75-80 km/h.

RELACJA PIĄTEK:

13.09.24 | 19:15

KOLEJE DOLNOŚLĄSKIE: Przerwa w ruchu Lubań Śląski – Gryfów Śląski, podmycie mostu w Olszynie Śląskiej. Wstrzymano ruch pociągów. Wprowadzona zostaje komunikacja zastępcza.

13.09.24 | 17:50

W Jakuszycach od rana spadło już ponad 50 mm deszczu.

13.09.24 | 17:15

Opady na południowym zachodzie Polski mogą dojść do 50 l wody na metr kwadratowy w ciągu 12 godzin – powiedział PAP Kamil Walczak, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Intensywne opady deszczu wynikają z przechodzącego nad Polską niżu genueńskiego Boris.

Powodziami błyskawicznymi zagrożone są głównie tereny zurbanizowane, bo z odbiorem wody nie nadąża system kanalizacji deszczowej. Z kolei powodzią opadową w najbliższym czasie najbardziej zagrożona będzie Kotlina Kłodzka – powiedział PAP synoptyk, hydrolog IMGW Jan Szymankiewicz.

13.09.24 | 16:00

O godzinie 15.50 na terenie Jeleniej Góry Prezydent Miasta wprowadził alarm przeciwpowodziowy.

Worki z piaskiem dostarczane są do punktów zlokalizowanych w Jeleniej Górze:

  1. ul. Wrocławska 20A (przy mostku)
  2. ul Wrocławska (pętla autobusowa)
  3. skrzyżowanie ulic Witosa/Kosynierów
  4. ul. Mieszka I (parking przy cmentarzu)
  5. ul. Cmentarna (przy stacji paliw Orlen, kładka pieszo-rowerowa)
  6. ul. Ludowa (przy moście, na przeciwko starej gorzelni).

Dodatkowo, mieszkańcy z zagrożonych zalaniem nieruchomości, którzy mają możliwość odebrania samodzielnie napełnionych worków, mogą udać się bezpośrednio do siedziby MPGK przy ul. Wolności 161-163 oraz przy ul. Mickiewicza 31 A (Zieleń Miejska). W razie wystąpienia zagrożenia, kontakt z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego pod nr telefonu: 783 295 322 lub służbami ratunkowymi pod nr 112.

13.09.24 | 15:30

13.09.24 | 14:50

IMGW: Natężenie opadów utrzyma się lub wzrośnie

13.09.24 | 14:30

13.09.24 | 14:00

„Nie ma potrzeby wyłączania wind w blokach”

13.09.24 | 13:20

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że w związku z ryzykiem powodzi na południu oraz zachodzie Polski wszystkie służby oraz wojsko są w stanie pełnej gotowości. Zabezpieczono łodzie, amfibie i wszelki sprzęt potrzebny do natychmiastowej reakcji na zagrożenie.

13.09.24 | 12:40

Wodociągi Gminy Kłodzko apelują do mieszkańców o zabezpieczenie wody pitnej. „W związku z nawalnymi opadami deszczu prognozowanymi w dniach 12.09-16.09.2024 r., możliwością wystąpienia lokalnych podtopień i związanymi z tym możliwościami wyłączeń energii elektrycznej, a tym samym brakiem zasilania na naszych obiektach za pośrednictwem których dostarczamy do Państwa domów wodę bardzo prosimy o zabezpieczenie gospodarstw domowych w wodę pitną i do celów gospodarczych – tak abyście w „sytuacji awaryjnej” posiadali zapas wody.”

13.09.24 | 11:35

Wrocławski magistrat przypomina:

– zapchane studzienki prosimy zgłaszać: zgloszenia@zdium.wroc.pl

– wszelkie zgłoszenia dotyczące awarii na sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i deszczowej należy zgłaszać pod bezpłatnym numerem 994, czynnym całą dobę lub pisząc na adres: pogotowie@mpwik.wroc.pl

– nr alarmowy Centrum Zarządzania Kryzysowego 71 770 22 22

13.09.24 | 11:05

Na razie sytuacja jest pod kontrolą i też warto dodać, że te komunikaty, które teraz do nas spływają w porównaniu z tym, czego się spodziewaliśmy jeszcze dobę, dwie doby, temu, czyli tych opadów na poziomie 300-350 litrów wody na metr kwadratowy, są już dużo niższe i dużo bardziej uspokajające – komentował na antenie Telewizji Echo24 wicewojewoda dolnośląski Piotr Kozdrowicki.

13.09.24 | 10:30

Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie kłodzkim. – W związku ze wzrostem stanu wód oraz przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzekach i potokach powiatu kłodzkiego z dniem 13.09.2024 roku. o godz. 8:00 starosta ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze powiatu kłodzkiego.

Stan wód można sprawdzać na bieżąco pod adresem:
http://lsop.powiat.klodzko.pl/index.php/woda

13.09.24 | 10:05

Premier Donald Tusk we Wrocławiu: Prognozy nie są przesadnie alarmujące. Dzisiaj nie ma powodu, aby przewidywać zdarzenia w skali, która by powodowała zagrożenie na terenie całego kraju. Nie ma powodu do paniki – zapewnił premier. Zaznaczył, że spodziewać się można lokalnych podtopień lub tzw. powodzi błyskawicznych.

13.09.24 | 9:15

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim o godz. 8.00, w związku z zagrożeniem powodziowym, rozpoczęła się odprawa służb z udziałem premiera Donalda Tuska. Po spotkaniu została zwołana konferencja prasowa.

13.09.24 | 9:00

MPK WROCŁAW: noc minęła bez zakłóceń w realizacji zadań przewozowych. Wszystkie poranne wyjazdy odbyły się bez problemu. Nie ma zgłoszeń od nadzoru uchu by były miejsca, w których stałaby woda. Wieczorem i w nocy dokonana została przez pogotowie torowe kontrola i czyszczenie zwrotnic ze spływającego z deszczem piachu i błota. Kierowcy i motorniczowie zostali zobowiązani do meldowania o zatkanych wpustach kanalizacji deszczowej. Nadzór Ruchu obecnie patroluje szlaki komunikacyjne również pod kątem nieprawidłowości związanych ze spływaniem wody.

MPWiK WROCŁAW: nie było poważniejszych zgłoszeń. Newralgiczne miejsca czyli przejazdy pod wiaduktami we Wrocławiu są drożne a woda jest spod nich na bieżąco odprowadzana do kanalizacji. Wypełniają się kolektory i zbiorniki MPWiK, ale dalej jest spory zapas. Wypełniony został podziemny zbiornik pod TBS na Dolnobrzeskiej. MPWiK uruchomiło mniejszą pompę, która na bieżąco odpompowuje wodę z kolektora burzowego do rowu melioracyjnego. MPWiK informuje, że zbiorniki przy Długiej wypełniają swoją pracę. Oczyszczalnia i jej procesy są bezpieczne i oczyszczanie prowadzone jest bezproblemowo.

13.09.24 | 7:45

Na zachodzie i w centrum kraju zachmurzenie całkowite z opadami deszczu, na Dolnym Śląsku i południu Opolszczyzny okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. W Karkonoszach opady śniegu stopniowo przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz. Początkowo przejściowy przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm.

Największe sumy opadów prognozowane są w województwie dolnośląskim do 50 mm, na południu opolskiego do 50 mm, śląskim do 30 mm, małopolskim do 20 mm.

Temperatura maksymalna w zachodniej połowie kraju od 11°C do 16°C, chłodniej w rejonach podgórskich Sudetów od 6°C do 8°C.

Wiatr przeważnie umiarkowany, w zachodniej połowie kraju okresami porywisty, na Przedgórzu Sudeckim w porywach do 65 km/h, północno-zachodni, a na wschodzie, północno-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów wiatr od 70 km/h do 90 km/h, w porywach około 140 km/h.

RELACJA CZWARTEK:

12.09.24 | 16:30

-Ta sytuacja opadów będzie wzrastać. Następne dni i noce będą przynosić nam coraz większe opady. Spodziewamy się, że największe opady będą na Przedgórzu Sudeckim i we wschodniej części województwa – mówi Maciej Awiżeń, wojewoda dolnośląski.

Jak poinformował IMGW, w województwach dolnośląskim, opolskim i śląskim od czwartku do niedzieli prognozowana jest suma opadów sięgająca nawet 150 litrów na metr kwadratowy.

Zbiorniki retencyjne, którymi zarządza miasto, są przygotowane na przyjęcie tych wód opadowych. W szczególności mowa o zbiornikach na Długiej, które mają pojemność 60 tysięcy metrów sześciennych. To trzy gigantyczne, jedne z największych w Europie zbiorniki, wybudowane całkiem niedawno. Wszystkie kolektory burzowe są sprawdzone, monitorowane i gotowe do działania – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

-Jeśli chodzi o Państwową Straż Pożarną, wszystkie stanowiska są wzmocnione, a w całym powiecie komendanci powiatowi współpracują bezpośrednio ze starostami. Komendant główny, aby wzmocnić województwo, wysłał dziś 10 pojazdów z województwa lubuskiego oraz 36 funkcjonariuszy, którzy specjalizują się w walce z powodziami – dodał Marek Hajduk, dolnośląski komendant wojewódzki PSP.

Mogą pojawić się problemy z odprowadzeniem znacznej ilości wody deszczowej przez miejskie systemy kanalizacyjne.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy