Powrót do normalności wyzwaniem społecznym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Odmrażanie gospodarki sprawia, że coraz więcej osób wraca do normalnego funkcjonowania. Jedni tylko czekają na powrót do pracy, a inni wręcz przeciwnie, w obawie o zarażenie, nadal wolą zostać w domach.

Wśród wielu osób to nadal budzi niepokój. Wolą zostać w domach i pracować zdalnie. Zwłaszcza gdy widzą, jak inni nie przestrzegają nowych zasad – mówi Anna Drabek, coach pracy.

Moi studenci przeprowadzili badanie na 430 osobach, którego jasno wynika, że blisko 1/3 mierzy się z objawami depresji. Wśród nastolatków to prawie połowa. Powinny nas zaniepokoić zmiany zachowania, które trwają więcej niż dwa tygodnie – dodaje dr Beata Rajba z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. 

Izolacja, którą nadal chce kontynuować wiele osób, to tylko jedna ze sfer społecznych zjawisk. W niektórych środowiskach można zauważyć początki stygmatyzacji lub wykluczenia społecznego, które są podyktowane przechodzeniem kwarantanny albo wykonywanym zawodem. Niezależnie od podłoża, wynika to ze strachu przed zarażeniem.

Możemy mówić o wykluczeniu w przypadku grup, które rzekomo narażają zdrowie innych, czyli lekarze i cały biały personel, a także o osobach, które powróciły z kwarantanny – dodaje dr Rajba.

Pandemia z czasem wygaśnie, jednak zdaniem psychologów, pozostawi ślad na całym społeczeństwie. 

Z jednej strony chcielibyśmy wrócić, natomiast ta sytuacja się na nas odbije i to będzie trwałe – tłumaczy dr Rajba.

– W swojej pracy zauważyłam, że coraz więcej osób pyta o powrót do normalnych spotkań, bo w domach nie mogą swobodnie rozmawiać – zdradza coach Drabek.

Grupa osób na pewno porzuci maseczki szybko będzie chciała się witać nie tylko podaniem dłoni, ale także uściskiem. Z drugiej strony na pewno będzie wyczuwalny dystans miedzy ludźmi – tłumaczy dr Anette Pereświet-Sołtan z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. 

W tym czasie eksperci zauważają wzmożone zainteresowanie pomocą ze strony specjalistów.

Zdecydowaliśmy się na uruchomienie takiego telefonu wsparcia właśnie ze względu na sytuację. To się sprawdza, bardzo dużo osób dzwoni do nas i mówi, że nie radzi sobie z lekiem – podsumowuje dr Pereświet-Sołtan.

Z bezpłatnych konsultacji telefonicznych można skorzystać codziennie od 17:00 do 19:00, dzwoniąc pod nr 690 007 818.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy