Powrót do przeszłości z fotografiami Breslau w Ossolineum

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Często wystarczy jedynie przejść się po wrocławskich ulicach, aby w starych ścianach usłyszeć to metaforyczne echo dawnego Breslau. W Ossolineum przez najbliższe tygodnie będzie można jeszcze głębiej zanurzyć się w tym przedwojennym klimacie dzięki wystawie "Czas pochwycony".

„Czas pochwycony” to podróż do Wrocławia sprzed prawie stu lat. Na wystawie prezentowane są fotografie i sprzęty codziennego użytku z dawnego Breslau. Wielkoformatowe zdjęcia powstały przez profesjonalne skany odnalezionych szklanych negatywów są w bardzo wysokiej jakości, a część z nich także w dużym formacie 4,5 na 3 metry.

To na czym nam zależało bardzo, to żeby właśnie stworzyć taką iluzję tej przestrzeni, która zupełnie inaczej jest odbierana, kiedy jest oglądana w małych powiększeniach. Małych myślę w takim standardowym formacie 40 na 50, czy może odrobinę większe, czy mniejsze. Natomiast tutaj chcieliśmy uzyskać tą właśnie taką iluzję przestrzeni tego miasta. Rzadko się zdarza po prostu, abyśmy dysponowali tak znakomitym materiałem jakościowo – mówi aranżer i kurator wystawy „Czas pochwycony” Marcel Emil Koch.

Czas pochwycony to nie tylko archiwalne fotografie, ale również wystawa starych aparatów i kamer. Pośród nich znaleźć można nawet sprzęt uratowany z prawdopodobnie najsłynniejszej katastrofy morskiej, zatonięcia Titanica.

Również w kontekście fotografii, która była bardzo popularna w tym czasie, jest druga część wystawy, czyli jest część tych moich zbiorów aparatów, fotoaparatów i kamer i różnych urządzeń z tego czasu, co dodatkowo wprowadzi w ten klimat przedwojennego Breslau – dodaje Marcel Emil Koch.

W Ossolineum kultura nie zwalnia także w sezonie wakacyjnym. 2024 ustanowiony został rokiem Anioła Ślązaka, artysty z Wrocławia tworzącego w XVII wieku. Z tego powodu w Instytucie im. Ossolińskich odbywać się będą koncerty i warsztaty.

To lato jest o tyle niezwykłe, że przypadnie 80 rocznica Powstania Warszawskiego, ostatnia rocznica którą zapewne będziemy spędzać razem z żyjącymi powstańcami. I też chcemy swoją drobną cegiełkę do obchodów dołożyć. Będziemy tutaj w auli prezentować zbiory naszej biblioteki. Bardzo różnorodne zarówno będą to fotografie, druki powstańcze, jak i inne elementy naszych bibliotecznych kolekcji – zapowiada dyrektor Ossolineum dr Łukasz Kamiński.

Wystawa „Czas pochwycony” potrwa do 21 lipca, a to, kiedy odbywają się inne letnie wydarzenia, można sprawdzić na stronie internetowej ossolineum.pl.

Zobacz również

Już w piątek o godzinie 19:20 zapraszamy na premierową emisję naszego nowego programu „W trosce o świat”. W pierwszym odcinku nowej ekologicznej serii opowiemy o wrocławskich autobusach elektrycznych, klastrach energii oraz stacjach wymiany baterii w komercyjnych pojazdach elektrycznych. Zapraszamy do oglądania.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy