Powstaną Dolnośląskie Rowerowe Parki Umiejętności. Samorząd województwa z nowym programem

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dolnośląskie Rowerowe Parki Umiejętności to nowy, autorski program samorządu województwa dolnośląskiego, który zakłada budowę specjalnych obiektów, na których miłośnicy dwóch kół będą mogli szlifować swoje umiejętności.

Dolny Śląsk to rowerowe zagłębie Polski – z tras i ścieżek rowerowych korzysta tutaj coraz więcej miłośników dwóch kół. Nie ma w tym nic dziwnego – województwo dolnośląskie oferuje wiele możliwości. Każdy amator może znaleźć swoją trasę, bo ich wybór jest ogromny. Od ścieżek rowerowych po płaskich terenach do górzystych tras z przepięknymi krajobrazami wokół. Samorząd województwa dolnośląskiego stale rozwija turystykę rowerową, dlatego teraz rusza z nowym projektem.

Duże zainteresowanie sportami rowerowymi, szczególnie tymi górskimi, spowodowało że postanowiliśmy stworzyć warunki do ćwiczenia jazdy na pumptrackach lub singletrackach dla młodzieży i dzieci. Stąd powstał pomysł programu. Udało nam się przekonać Ministra Sportu, abyśmy wspólnie ten program realizowali i stąd się wzięło finansowanie – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Koszt przewidywalny budowy takiego parku to około 900 tysięcy złotych. 30 procent finansuje Ministerstwo Sportu, 30 procent Samorząd Województwa i 30 procent beneficjent. Najczęściej będzie to samorząd gminny, czyli miejski. Dwie rzeczy, doskonalenie swoich umiejętności, a później rozwój swojej kariery. Podstawową rzeczą jest nabycie umiejętności przez wszystkich zanim pojawią się na trasach, ulicach lub ścieżkach rowerowych – dodaje Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Program zakłada budowę parków służących do nauki i doskonalenia techniki jazdy na rowerze górskim. Kolarstwo górskie uprawiane na Dolnym Śląsku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród sportowców i amatorów. Samorząd województwa dolnośląskiego chce, aby nowe inwestycje przyczyniły się do poprawy jakości i bezpieczeństwa szkolenia dzieci i młodzieży.

Zdobędą pewne kompetencje, pewne umiejętności, oraz poznają zasady prawidłowego poruszania się po drogach publicznych i trasach rowerowych. To ma kapitalne znaczenie dla bezpieczeństwa – podkreśla Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Chcielibyśmy już w najbliższych dniach ogłosić rozpoczęcie naboru. Mamy nadzieję, że w przeciągu 2-3 miesięcy uda nam się wyselekcjonować grupę gmin, które będą mogły realizować ten projekt. Miejmy nadzieję, że inwestycja jest na tyle prosta, że w przeciągu 4-5 miesięcy powstanie. Zaplanowaliśmy wstępnie, że na terenie województwa chcielibyśmy, żeby powstało 30 takich obiektów, ale już widzimy, że zainteresowanie jest o wiele większe. Ponad 60 gmin zgłosiło chęć udziału w tym programie. Będziemy analizować oferty i rozważać ewentualne zwiększenie liczby beneficjentów – podsumowuje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

W budżecie samorządu w tym roku na budowę Dolnośląskich Rowerowych Parków Umiejętności zaplanowano 4,5 miliona złotych.

Zobacz również

Wrocław zaraz po Warszawie miał jeden z największych wyników, jeśli chodzi o frekwencje w wyborach do Europarlamentu. W stolicy Dolnego Śląska głosowało około 50% osób uprawnionych. To o 10% więcej niż średnia krajowa. Sześciu europosłów trafi do Parlamentu Europejskiego z okręgu numer 12. Okręg numer 12 obejmuje Dolny Śląsk i Opolszczyznę. Dwóch europosłów będzie z koalicji obywatelskiej, dwóch z PiSu, jeden z Konfederacji i jeden z Lewicy. Czy taki wynik wyborów oraz frekwencja zaskoczyła ekspertów?

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy