Powstanie Akademia Śląska Wrocław na Nowych Żernikach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Temat Akademii Śląska Wrocław powraca jak boomerang. Teraz znane są jednak szczegóły tej inwestycji. Na osiedlu Nowe Żerniki niedaleko od Stadionu Wrocław powstanie Wrocławskie Centrum Sportu, czyli nowy dom dla piłkarskiej akademii Śląska. Kompleks sportowo-edukacyjny będzie częściowo otwarty dla wszystkich mieszkańców.

11 boisk piłkarskich, w tym 3 sztuczne oraz 1 zadaszone. Do tego boisko do koszykówki i siatkówki, place zabaw, strefa rekreacyjna, Szkoła Mistrzostwa Sportowego z bursą. Tak przedstawia się plan Wrocławskiego Centrum Sportu, które powstanie przy zbiegu ulicy Żernickiej i alej Architektów na Nowych Żernikach. Ma być to miejsce wielofunkcyjne, gdzie sport będzie się łączyć z edukacją.

Stoimy przed szansą realizacji jednego z największych w tej części Europy projektu stworzenia piłkarskiej akademii Śląska Wrocław. To projekt, o którym wielu marzyło, ja także. Mam nadzieję, że teraz, kiedy dostaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, to będzie nam dane ten projekt i te marzenia realizować – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Możemy mówić, że cieszymy się z budowy akademii, ale jeśli spojrzymy na historię każdego klubu sportowego, to należy mówić o historycznym wydarzeniu. Nie mówimy o kolejnej koncepcji, tylko o dużo dalszym kroku. Przez ostatnie dwa lata wykonaliśmy bardzo dużo pracy, właśnie koncepcyjnej, wyboru lokalizacji, sprawdzenia pełnej dokumentacji i wykonania dużej pracy tak, aby przekonać ministerstwo, żeby zechciało uwzględnić nasz projekt w projekcie wieloletnim o znaczeniu strategicznym dla polskiego sportu – podkreśla Piotr Waśniewski, prezes Śląska Wrocław.

Cały projekt to koszt 100 milionów złotych. Śląsk pozyskał promesę dofinansowania z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na 40 milionów, a to pozwoli rozpocząć I etap inwestycji. Na pozostałą kwotę trzeba będzie znaleźć finansowanie.

Część funkcji, które zaplanowaliśmy w tym miejscu, chcielibyśmy, aby zostało zrealizowane przy udziale środków niepublicznych, środków prywatnych. W związku z tym klub podejmie stosowne rozmowy. Jestem spokojny, jestem optymistą. Pojawią się za chwilę także pieniądze z nowego okresu programowania. Mamy nadzieję, że uda się te brakujące pieniądze znaleźć i zrealizować kolejne etapy tego projektu – wyjaśnia Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Bierzemy pod uwagę, że ten obiekt musi treningowo obsłużyć zarówno I drużynę męską rozgrywającą swoje zawody w ekstraklasie, jak i pozostałych 20 innych drużyn. Śląsk Wrocław w chwili obecnej jeśli chodzi o kompetencje sportowe jest największym klubem w Polsce, zrzeszającym 21 drużyn męskich i żeńskich na najwyższych centralnych rozgrywkach. Mam tu na myśli dwie drużyny męskie grające w rozgrywkach centralnych, dwie żeńskie i drużyny młodzieżowe. Mówimy na dzień dzisiejszy o 300 chłopcach i dziewczętach profesjonalnie uprawiających sport oraz o piramidzie składającej się z prawie 5 tysięcy dzieciaków, które trenują w klubach satelitarnych – podkreśla Piotr Waśniewski, prezes Śląska Wrocław.

Chcielibyśmy wytworzyć tam także tereny rekreacyjne. Przez ten teren przepływa Ługowina, którą chcemy zagospodarować i stworzyć tam takie przestrzenie, które będą pozwalały czekającym rodzicom w sposób atrakcyjny spędzać czas lub też mieszkańcom, którzy tam przyjadą – dodaje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Na razie trudno mówić o konkretnej dacie powstania całej inwestycji. Prezydent Wrocławia na konferencji podkreślał, że sukcesem będzie ukończeniem Wrocławskiego Centrum Sportu w ciągu 5-6 lat. Co ważne, po zakończeniu tej inwestycji obiekty przy ulicy Oporowskiej przestaną pełnić dotychczasowe funkcje treningowe. Przyszłość Stadionu Oporowska nie jest jednak na ten moment znana.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy