Poziom Odry wzrasta. Uniwersytet Wrocławski przygotowuje się na najgorsze

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Poziom Odry we Wrocławiu wciąż wzrasta. Najświeższe prognozy są dość optymistyczne i mówią o fali nieprzekraczającej 6 metrów. To oznacza, że centrum miasta nie powinno znaleźć się pod wodą, ale instytucje takie jak Uniwersytet Wrocławski przygotowują się na najgorsze.

Po prostu przygotowujemy się wszędzie. Czy to tutaj na Starym Mieście, czy to na Koszarowej, czy w Kampusie Grunwaldzkim, wszędzie trwają prace, wszędzie studenci, wolontariusze, pracownicy wypełniają worki i zabezpieczają te strategiczne miejsca, gdzie woda mogłaby zrobić szkody – mówi rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Wrocławskiego Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz.

Zabezpieczenia wymaga system kanalizacji. Istnieje obawa wybicia ścieków.

Próbujemy zabezpieczyć studzienki. Wszelkie miejsca, gdzie woda potencjalnie może się dostać od dołu. Podpiwniczenia, piwnice, najniższe kondygnacje. Przenosimy zbiory w Bibliotece Uniwersyteckiej na wyższe kondygnacje, ale nie chodzi tylko o zbiory, chodzi też o aparaturę, o urządzenia badawcze, które muszą być zabezpieczone przed wodą, dlatego są przenoszone na wyższe piętra – wyjaśnia Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz.

Istotna z punktu widzenia serwerów, na których opiera swoje działanie uniwersytet, będzie informacja o wyłączeniu prądu.

Kiedy ta informacja od nas przyjdzie wcześniej, jesteśmy w stanie wyłączyć w odpowiednim momencie i zabezpieczyć dane. Jeżeli stanie się jakaś katastrofa, no to ciężko będzie podnieść wówczas serwery – przyznaje rzeczniczka Uniwersytetu Wrocławskiego.

W zabezpieczaniu, podobnie jak na Politechnice, pomagają wolontariusze.

Staramy się na bieżąco w naszych mediach społecznościowych głównie informować, gdzie trwają prace zabezpieczające i gdzie potrzebne są ręce do pracy. Muszę powiedzieć, że dostajemy na przykład w jednym momencie zapotrzebowanie na osoby, na wolontariuszy, po czym po minucie już nie potrzeba rąk dodatkowych, bo już zgłosili się chętni, za co bardzo serdecznie dziękujemy – mówi Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz.

Uniwersytet umożliwia także wcześniejsze kwaterowanie w swoich akademikach.

Jeżeli chodzi o domy studenckie, to tutaj chciałabym powiedzieć, że osoby, które otrzymały dom studencki i które teraz potrzebują z powodu sytuacji powodziowej, czy to z Kotliny Kłodzkiej, czy z innych rejonów, chciałyby wcześniej zamieszkać w akademiku, pomijając harmonogram, to jest taka możliwość i należy się kontaktować z kierownikami domów studenckich – dodaje rzeczniczka prasowa.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy