Poziom wody wzrasta

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Obfite opady deszczu i gwałtowny wzrost poziomu wód w rzekach - a co za tym idzie - zalane ulice i posesje. Czy Wrocław ma się czego obawiać?

Taka sytuacja wiąże się także z zalanymi przejściami podziemnymi, garażami, piwnicami, a także z trudnościami z przejazdem pod niektórymi wiaduktami. We Wrocławiu problem ten pojawia się zawsze przy obfitych opadach deszczu.

Wrocław intensywnie się rozwija i zagrożenie powodzią pojawia się już nie tylko od strony Odry czy jej dopływów, choć oczywiście dotyczy dolin rzecznych, ale to zagrożenie wynika między innymi z gęstej zabudowy – mówi prof. Marek Kasprzak z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Blisko dwieście razy wrocławscy strażacy interweniowali w związku z intensywnymi opadami deszczu, a na wielu wodowskazach przekroczono stany ostrzegawczy i alarmowy. 

W powiecie wrocławskim w miejscowości Rogów Sobócki na rzece Czarna Woda został uszkodzony wał przeciwpowodziowy. Strażacy prowadzą intensywne działania związane z uszczelnieniem wału. Ze względu na bieżącą sytuację atmosferyczną, strażacy zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych na bieżąco monitorują wały przeciwpowodziowe i w razie potrzeby podejmują interwencję – mówi mł. bryg. Daniel Mucha, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. 

Wzrost poziomu wód ma związek także z rozwojem miasta. Im więcej wybetonowanych powierzchni, tym mniej miejsc, w których woda może wsiąknąć w ziemię. Jak zmienić ten stan rzeczy?

Pytanie dotyczące tej sytuacji powinno pojawiać się przy każdej decyzji dotyczącej zabudowy miasta, rozbudowy suburbiów Wrocławia, powinno pojawiać się w momencie, kiedy projektujemy nowe ulice, kiedy decydujemy, ile zieleni zachowujemy w mieście – mówi prof. Marek Kasprzak.

Wzrost poziomu wód w rzekach i obfite opady deszczu mogą niepokoić, tym bardziej kiedy pod uwagę bierze się to, co działo się w przeszłości. 

Musimy mieć zawsze w pamięci powódź z lipca 1997 roku, a wcześniej taką naprawdę dużą powodzią było to, co działo się w 1903 roku – mówi prof. Marek Kasprzak.

W ostatnim czasie we Wrocławiu największe opady deszczu pojawiły się w nocy z 13 na 14 października. Urząd Miasta cały czas monitoruje sytuację, rozpoczęto również procedurę sprawdzania wałów przeciwpowodziowych.

 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy