Poznaj „Oblicza Odry” dzięki studentom Uniwersytetu Wrocławskiego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Przy bulwarze Dunikowskiego we Wrocławiu stanęła wystawa plenerowa pod tytułem „Oblicza Odry”, która powstała przy współpracy studentów kierunku historia w przestrzeni publicznej Uniwersytetu Wrocławskiego i Centrum Historii Zajezdnia. Składa ona się z 16 plansz, które prezentują różne oblicza Odry. Dzięki niej możemy głębiej poznać tą tajemniczą rzekę.

Odra to jest ważny element gospodarczy, bo tutaj łowiono ryby, tutaj również były różnego rodzaju uprawy rolnicze, ale nie tylko. Odra to także, proszę państwa energetyka – mówi dr kpt. Jan Pyś, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.

W ramach studiów mamy projekt specjalizacyjny , w ramach którego zaproponowano nam wymyślenie tego, jak by ten projekt mógłby wyglądać oraz zapytano nas, co chcielibyśmy zrobić. Dr Wojciech Kucharski zaproponował nam Odrę, jako temat – mówi Dominik Kordiuk, student historii w przestrzeni publicznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Skupiliśmy się na takiej stronie typowo przyrodniczej, czyli odrzańskiej faunie i florze oraz ogólnie na Odrze, jako rzece. Odnaleźliśmy również między innymi takie tematy, jak „Odra jako marka”, „Odra jako granica”. Więc uważam, że udało nam się spojrzeć na nią z różnych perspektyw – mówi Aleksandra Fotek, studentka historii w przestrzeni publicznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Sam temat Odry jest dość ciekawy. Tak naprawdę kojarzymy Odrę jako rzekę, a okazuje się, że to jest nie tylko rzeka, tylko to jest propaganda, desygnaty i dużo, dużo więcej – mówi Ewelina Wolańska, studentka historii w przestrzeni publicznej Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Ten projekt jest efektem fantastycznej współpracy między Uniwersytetem Wrocławskim a ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość”. Gdzie mamy z jednej strony Uniwersytet, instytucję naukową, akademicką, a z drugiej strony instytucję kultury. Dwie te instytucje, właśnie przy takich projektach dają to, co jest ich mocną stroną, czyli dostarczamy wiedzę o przyszłości szerokiemu społeczeństwu – mówi dr hab. Wojciech Kucharski, ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.

Przede wszystkim bardzo się cieszę, że ta wystawa jest kolejnym przykładem nowego spojrzenia na dydaktykę, że kolejny raz nasi studenci tworzą coś nie tylko w zaciszu swoich klas, ale też oferują coś społeczeństwu. Te badania, które wykonują, ta edukacja, która się dzieje przynosi tak wspaniały efekt dla wszystkich. Jest to element dydaktyki, którą najchętniej widziałbym na uniwersytecie badawczym, jakim chce być Uniwersytet Wrocławski – mówi prof. dr hab. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wystawa będzie dostępna dla mieszkańców przy bulwarze Dunikowskiego we Wrocławiu do 21 lutego. Później zostanie przeniesiona do Centrum Historii Zajezdnia.

Zobacz również

Wrocław i okolice wciąż oczekują na falę spływającą z południa. Jedna z mniejszych rzek, Ślęza, historycznie już niejednokrotnie udowadniała, że nie należy jej lekceważyć. Pomimo dosyć optymistycznych prognoz gmina Kobierzyce przygotowuje się na nadejście wezbranej wody.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy