Prace Jana Sawki w Ogrodzie Barokowym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jan Sawka to polski grafik, malarz i architekt, który urodził się w Zabrzu, ale to, co go uskrzydla, znalazł we Wrocławiu i to właśnie tutaj najbardziej znany jest z projektowania plakatów do Jazzu nad Odrą. Wystawa poświęcona jego pracom znajduje się w Ogrodzie Barokowym, tuż przy Ossolineum.

Wystawa została zaprezentowana z okazji 75. rocznicy urodzin Jana Sawki, jednego z najwybitniejszych polskich artystów. Paradoksalnie może się wydawać, że z Wrocławiem nie ma zbyt wiele wspólnego, ale to nieprawda. Przyjechał tutaj na studia, tutaj poznał wszystkich swoich przyjaciół, czyli Geta, Aleksiuna, Czerniawskiego i wielu innych. Tutaj się kształtował i tak naprawdę wyjeżdżając z Wrocławia – najpierw do Warszawy, później już emigrując Tutaj powstał on jako artysta – mówi Andrzej Kraska-Lewalski, dyrektor Działu Dokumentów Życia Społecznego.

Najbardziej znane dla wrocławian prace Jana Sawki to plakaty Jazzu nad Odrą. Oprócz nich, tworzył także związane z festiwalem informatory. Mimo wielkiego talentu i trafnych komentarzy życia społecznego, Sawka nie obnosił się ze swoim geniuszem.

Cichy, skromny, niepozorny. Znaliśmy go poprzez jego prace, poprzez rysunki, które ciągle gdzieś tam rysował. I tak go zapamiętałem. Precyzja rysunku i dowcip. To zestawienie jest dość charakterystyczne – mówi Mieczysław Zieliński, kolega Jana Sawki.

Podczas wernisaży odczytano list żony i córki Jana Sawki, które nakreśliły życiorys artysty i nawoływały do tego, aby nie został zapomniany.

„W ubiegłym roku nasza rodzina współpracowała z dwoma muzeami akademickimi w Stanach Zjednoczonych przy organizacji dwóch wystaw malarstwa i grafiki Jana […]. Z radością informujemy, że zainteresowanie jego osobą w Stanach Zjednoczonych stale rośnie i mamy nadzieję, że w Polsce również będziecie o nim pamiętać”.

Wernisaż wystawy prac Jana Sawki odbył się w Ogrodzie Barokowym przy Ossolineum.

Wystawa w Ogrodzie Barokowym będzie stała do 31 sierpnia, a od 1 do 14 września będzie na Placu Solnym. Możemy tu zobaczyć przekrój użytkowych, ulotnych druków Jana Sawki – ulotki, zaproszenia, katalogi i przede wszystkim plakaty – mówi Andrzej Kraska-Lewalski, kierownik Działu Dokumentów Życia Społecznego.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy