–Jesteśmy na finiszu prac rewitalizacyjnych. Prace są realizowane na wszystkich możliwych frontach. Jesteśmy na etapie wykończeniowym na balustradach, na kolumnadzie – mówi Krzysztof Świercz, Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.
Na kolumnadzie zostały już między innymi zamontowane charakterystyczne dla danego miejsca latarnie. Trwa również montaż oświetlenia pod kolumnadą.
–Tam też wykonujemy prace malarskie. Są to bardzo ważne prace, które podkreślają charakter tego obiektu. Kolory, które mamy na Bastionie Sakwowym, są kolorami wyrazistymi. To są kolory pompejańskie, które zostały zatwierdzone i wybrane decyzją dolnośląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków na podstawie badań stratygraficznych. Pozwoliły one nam na to, żeby zrozumieć, w jakiej kolorystyce został wykonany Bastion Sakwowy w XIX wieku – mówi Krzysztof Świercz, Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.
Na placu przed kolumnadą również trwają prace wykończeniowe. Układana jest nawierzchnia wokół fontanny.
–Fundamenty ceglane tutaj zostały zachowane. Na nich wybudowaliśmy nową fontannę. Otoczona jest pięknymi takimi obudowami, okładzinami z piaskowca. Bardzo dużo elementów na bastionie jest wykonanych właśnie z piaskowca. Mamy też balustrady obok, które też zostały wyczyszczone albo odtworzone. Próby fontanny niebawem, ale najpierw musimy jeszcze zamontować wodotryski – mówi Krzysztof Świercz, Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.
Zajrzeliśmy także do pawilonu perestylowego, gdzie również trwa proces przebudowy.
–Mamy zamontowane nowe oświetlenie. Trwają też prace malarskie, na kasetonach mamy już kolory takie niebieskie i taki beż, pomarańczowy. Będziemy mieli potem też ładne kolorowe ściany. Wczoraj za pomocą specjalistycznego sprzętu montowaliśmy od strony ulicy Piotra Skargi okna – mówi Krzysztof Świercz, Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.
Za chwilę rozpocznie się również nasadzenie zieleni.
–Profesor Monika Ziemiańska, architekt krajobrazu z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, która współpracuje z Zarządem Inwestycji Miejskich przy realizacji tego zadania, zajmuje się tutaj roślinnością w okolicy. Będziemy mieli nasadzone drzewa niedaleko tego historycznego miejsca. Na samym bastionie będą przede wszystkim piękne rośliny, które będzie można podziwiać zarówno na placu przy fontannie, jak i w takich kwietnikach na wysokości kolumnady – mówi Krzysztof Świercz, Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.
Docelowo na terenie Bastionu Sakwowego ma powstać także kawiarnia i restauracja.
–Zarząd Zasobu Komunalnego we Wrocławiu prowadzi postępowanie przetargowe na tę realizację. Bastion planujemy otworzyć w marcu dla pierwszych zwiedzających. Potem będzie on przejęty przez najemcę, który będzie musiał tutaj zagospodarować się w tych przestrzeniach, zarówno kawiarni, jak i przestrzeni pawilonu perestylowego – dodaje Krzysztof Świercz, Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.
Koszt rewitalizacji Bastionu Sakwowego to ponad 30 mln zł. Inwestycja jest dofinansowana ze środków rządowych. Wszystkie prace są wykonywane pod ścisłym nadzorem dolnośląskiego konserwatora zabytków.