Praktyczny poradnik segregacji odpadów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Regularnie mówimy o tym, jak sortować odpady. Dziś mamy lekcję praktyczną. Będziemy wyrzucać do odpowiednich pojemników odpady problematyczne.

Zaczniemy od najmniej problematycznego, czyli zwiędłej sałaty. Co z nią? 

Do bioodpadów. Wszystkie warzywa, owoce, obierki, resztki, ale również zepsute warzywa, zepsute owoce, resztki posiłków – wszystko wrzucamy do brązowego pojemnika na bioodpady. Jest naklejka, więc jeśli ktoś ma wątpliwości, proszę się kierować zawsze naklejką na pojemniku – mówi Dorota Witkowska z Ekosystemu. 

Co z mięsem, bo wydaje się, że ono sprawia najwięcej kłopotu.

Większe ilości do zmieszanych. Jeśli mamy jakąś mieszaninę różnych form, jakieś leczo, i gdzieś tam kawałek się zdarzy, naprawdę to nie ma aż takiego znaczenia. Nie  musimy rezygnować z segregacji. 

Kolejnym odpadem, z którymi może być problem to pudełko po burgerze, jest ono brudne w środku. 

Brudne, mokre opakowania tekturowe wrzucamy do zmieszanych. Ważne jest, żeby do papieru czy do pojemnika niebieskiego wrzucać tylko czysty papier, czyli nie może być zatłuszczony, nie mogą być tam resztki jedzenia, więc opakowanie po burgerze czy też po pizzy zawsze wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane, chyba że tak nam się udało zjeść, że to opakowanie jest czyste. Jeżeli jest tłuste, to wówczas do niebieskiego. 

Zostajemy w tematyce jedzeniowej. Od jakiegoś czasu popularne są catering,i które dowożą nam jedzenie każdego dnia. Zdarza się, że to jedzenie jest w pudełkach papierowych, ale od środka jest wyklejone folią albo woskowane. Co wtedy?

Takie opakowanie wrzuciłabym do żółtego na tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe. Definicja opakowania wielomateriałowe go jak najbardziej tutaj kwalifikuje. Na pewno nie do papieru.

Kolejne kolorowe, śliskie, woskowa pudełko po maseczce do twarzy.

Niebieski pojemnik, jeśli jest czyste do papieru, jeśli jest natłuszczone, brudne, mokre, bo coś się zdarzyło nam przy zastosowaniu tej maseczki, wówczas do zmieszanego, ale tak to do papieru. Możemy się kierować po prostu naklejkami i tutaj do papieru wrzucamy przede wszystkim suchy papier, nie może być w tłusty, nie może być z resztkami jedzenia, nie może być mokry, nie  może to być obraz naszego dziecka namalowany farbą plakatową, mokrą. Pamiętajmy, że jeśli mamy jakieś wątpliwości, można też spojrzeć na naszą wyszukiwarkę. Można nas zapytać, my pokierujemy.

A co z zadrukowaną kartką?

Jak najbardziej zadrukowane, zapisane długopisami, kredkami kartki, zeszyty, krzyżówki – wszystko wrzucamy do papieru, do pojemnika w kolorze niebieskim. 

Teraz mamy folię. Folia jest z naklejką papierową i z klejem.

Tworzywa sztuczne. Żółty pojemnik jest chyba najszerszym pod względem odpadów, jakie może przyjąć, dlatego że tam mamy właśnie tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe. To nie tylko plastik. Często mówimy: żółty – plastik, bardzo skrótowo, ale tego rodzaju odpady, jak najbardziej można wrzucić do pojemnika żółtego.

Teraz pudełko po żelu do kąpieli, ale zabrudzone w środku.

Nie myjemy. Jest jakiś mit, że trzeba myć opakowania przed wyrzuceniem. Absolutnie nie ma takiego obowiązku, nie jest to w ogóle ekologiczne, bo marnujemy wodę. Opróżniamy tak, jak tylko jest to możliwe. W przypadku środków kosmetycznych takich jak szampon, żel to wiadomo, że możemy go naprawdę bardzo dokładnie opróżnić. Wówczas wrzucamy do pojemnika w kolorze żółtym. Wszystkie opakowania po środkach kosmetycznych plastikowych możemy śmiało wyrzucać do pojemnika w kolorze żółtym, pod warunkiem że jest są opróżnione.

Po tym wszystkim worek, który jest bardzo cienki. Czy możemy go wrzucić do tworzywa sztucznego?

Wrzucamy go do tworzywa sztucznego, ale najpierw robimy wszystko, żeby go nie mieć, więc idziemy na zakupy tak, żeby nie brać takich woreczków. Mamy torby materiałowe. Musimy się też chyba odzwyczaić, że jeśli kupujemy trzy cytryny, dwa banany to one nie muszą być w worku. Czasami kupujemy rzeczy w worku i mamy takie woreczki, starajmy się użyć jeszcze do czegoś. Albo właśnie do opakowania czegoś, a jeśli mamy psa, a idziemy na spacer, to pamiętajmy, że jest obowiązek sprzątania nieczystości pozostawionych przez zwierzęta domowe i taki woreczek też może nam się przydać, jeśli nie mamy takich specjalistycznych na psie odchody.

 Co z takim woreczkiem po sprzątaniu po swoim psie? Do jakiego pojemnika powinniśmy wrzucić?

Wrzucamy do kosza najbliższego ulicznego. To takie kosze typu foka, z dziurami wlotowymi,  możemy wrzucić do kosza znajdującego się w parku, ewentualnie do pojemnika na odpady zmieszane – mówi Dorota Witkowska z Ekosystemu. 

Pamiętajmy o tym, że sprzątając i zachowując czystość w najbliższym otoczeniu, pomagamy sobie, ale także planecie, która ostatnio buntuje się coraz bardziej. 

Zobacz również

Lwówek Śląski zdobiły pięknie ręcznie malowane pisanki. Jest to efekt konkursu, który trwa już od 4 lat. Dzięki niemu mieszkańcy Lwówka Śląskiego przyczyniają się do ozdabiania miasta.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy