Organizujemy dodatkowe formy wsparcia. Jak państwo wiedzą, dzięki uprzejmości MPK jeździ po ulicach Wrocławia autobus, który dostarcza ciepłe posiłki. Uruchamiamy także w tym okresie jesienno-zimowym dodatkowe miejsca w ogrzewalniach, ale takie miejsca jak to, działa cały rok – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Pralnia powstała przy Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Małachowskiego 15, ale do projektu zostało włączone także Stowarzyszenie Pomocy „Akson”, które wspiera samotne matki z dziećmi.
Prowadzimy tutaj we Wrocławiu trzy ośrodki, które pomagają osobom w kryzysie. Zapewniamy schronienie stu dwudziestu kobietom i matkom z dziećmi. Potrzeby związane z praniem, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nasze panie mają małe dzieci, są ogromne, dlatego zaproszenie do projektu było dla nas ogromnym szczęściem i wzruszeniem – mówi Małgorzata Gałosz ze Stowarzyszenia Pomocy „Akson”.
Kwestia czystości jest szczególnie ważna w czasie pandemii. Pralnia Społecznie Odpowiedzialna pomoże tym, którzy dostęp do środków czystości, pralki i suszarki mają od święta.
Właśnie w sytuacjach trudnych, w sytuacjach, gdzie generalnie jest gorzej, warto łączyć siły, zasoby, wykazywać się solidarnością, pomagać sobie nawzajem. Za to chciałabym serdecznie podziękować. Wiemy, że ta pralnie, to miejsce będzie nie tylko służyło tym, którzy tutaj przychodzą, ale będzie obsługiwało także osoby, które nie są stałymi gośćmi tego miejsca – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Pralnia Społecznie Odpowiedzialna to inicjatywa Towarzystwa św. Brata Alberta, marki Persil i Fundacji Społecznie Bezpieczni. Łącznie z pralni skorzysta we Wrocławiu około 250 osób miesięcznie.