Teatr na faktach to program, który w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego trwa od około dwóch lat. Jego zadaniem jest nauczenie młodych twórców tworzenia spektakli na podstawie ludzkich historii.
– Zaczyna się od godzin szukania rozmówców, bardzo długich rozmów, trwających minimum godzinę, Najżmudniejszą pracą jest spisywanie tego słowo w słowo, bardzo nam na tym zależy – żeby uchwycić każdy element słowa mówionego – mówi Jakub Tabisz, koordynator projektu Teatr na faktach.
Spektakle inspirowane są prawdziwymi historiami wymagają od aktorów szczególnej wrażliwości, ale budzą ją także w odbiorcach.
– Przede wszystkim są bliżej człowieka. Ten język potoczny jest na scenie wykorzystywany tak, jak w przypadku klasycznych spektakli wykorzystywana jest literatura. Wydaje mi się, że to zbliża nas do tych postaci, nie są takie papierowe – mówi Dorota Bator, reżyserka spektaklu Historia.
Nieodłącznym elementem, który tworzy Teatr na faktach są rozmowy. Ich zadaniem jest odkrycie w bohaterze tego, co najciekawsze i najbardziej poruszające.
– Niektóre rozmowy są bardzo trudne. Ja na przykład rozmawiałem z rodzicami Igora Stachowiaka. Proszę sobie wyobrazić, jaka to była rozmowa – mówi Jakub Tabisz.
– Dbamy o to, żeby nasi bohaterowie zobaczyli te spektakle. Wyzwaniem jest to, żeby ta postać w niuansach była wierna temu, co pokazuje nam ta osoba, żyjąc i podczas tej naszej rozmowy – mówi Dorota Bator.
Najbliższe spektakle, których daty można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Grotowskiego, miały mieć swoją premierę o wiele wcześniej.
– Najbliższe dwa spektakle są wynikiem kursu dokumentalnego, który był też w poprzednim roku, ale został brutalnie przerwany przez pandemię. Premiery miały być na jesień 2019 roku – mówi Jakub Tabisz.
Z projektem Teatr na faktach współistnieje również projekt off.rec, który dla młodych twórców może być znaczącą pomocą w ich artystycznej drodze.
– Zapraszamy do udziału w programie OFF.REC. to wyjątkowy program pomocowy, skierowany do teatrów kameralnych i artystów niezależnych. Do końca czerwca czekamy na zgłoszenia spektakli i sztuk teatralnych, które powstały w ostatnich trzech latach, a my w ramach wsparcia, udostępniamy przestrzenie, zespół techniczny i umożliwiamy profesjonalną rejestrację spektaklu – mówi Katarzyna Spychała z Działu Komunikacji instytutu Grotowskiego.