Niektórzy o prawie marzą od dziecka. Maciej Lewoc w przyszłości chciałby zostać sędzią. Inspiracją jest jego tata, z zawodu prawnik.
– Właściwie już od małego tata opowiadał o ciekawych sprawach, które prowadził. Zafascynowało mnie to. Tak samo jego sposób prowadzenie tych spraw, ponieważ byłem na paru jego sprawach. Uważam, że jest to bardzo ciekawe – mówi Maciej Lewoc, maturzysta.
Studenci Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego
Skończenie prawa to jednak nie koniec nauki. Jak przyznaje absolwent Filip Studniczka, który teraz robi aplikację, wiedza jest niezbędna, ale dobry prawnik musi być także pewny siebie.
– Możemy rzucać sobie artykułami z kodeksów, ale jednak użycie ich jest dużo trudniejsze. Gdyby nie pewne niepewności i niedosiągnięcia ustawodawcze, nasz zawód byłby niepotrzebny – tłumaczy Filip Studniczka, absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Ale jaki jest idealny kandydat na studenta Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii?
– Człowiek XXI wieku, otwarty, mający niewymuszony krok do przodu, chętny, żeby zdobywać wiedzę, kompetencje i umiejętności – mówi prof. dr hab. Karol Kiczka, dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Możliwości na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego
Oferta wydziału dostosowywana jest do zapotrzebowania rynku pracy. Zajęcia prowadzą osoby, które mają własne kancelarie prawne, są sędziami w Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym i sądach administracyjnych. Władze wydziału stawiają na praktykę.
– Mamy salę symulacj rozpraw sądowych, a także wirtualne możliwości aranżowania sytuacji, które występują w rzeczywistości – dodaje prof. dr hab. Karol Kiczka, dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Studenci mogą sprawdzać swoją wiedzę z zakresu prawa dzięki działalności w Uniwersyteckiej Poradni Prawnej. Tam udzialają bezpłatnych porad prawnych, które są zatwierdzane przez pracowników naukowych.
– To jest pierwsza forma styczności studenta prawa z zawodem. Mamy możliwość rozmawiania z klientami i zobaczenia, jak to wygląda w praktyce. Na podstawie takiej rozmowy sporządzamy poradę prawną, w której staramy się udzielić odpowiedzi na pytania nurtujące klientów – wyjaśnia Karolina Pasoń, przewodnicząca Uniwersyteckiej Poradni Prawnej.
Na wydziale działają także koła naukowe. Studenci Koła Kryminalistyki organizują spotkania ze specjalistami, na przykład biegłymi, lekarzami medycyny sądowej czy technikami broni palnej.
– Kryminalistyka jest tą nauką empiryczną, doświadczalną. Tego niestety na zajęciach nie ma, bo nie da się przeprowadzić dla wszystkich studentów zajęć doświadczalnych. Chcemy, żeby poszczególne osoby pokazały nam, jak wygląda ten zawód. Wiadomo, że z podręczników można się wiele nauczyć, ale nikt nam nie powie, jak to naprawdę wygląda – mówi Ewa Operacz, prezes Koła Kryminalistyki.
Podczas dni otwartych studenci mogli zobaczyć, jakie możliwości dają studia na tym wydziale. Przeprowadzono symulację rozprawy sądowej, a uczestnicy próbowali rozwikłać zagadki przy użyciu technologii VR.