Prof. Łukasz Opaliński i jego zespół badają to, w jaki sposób komórki zdrowe i nowotworowe przekazują sygnały i transportują makrocząsteczki. Przez to starają się zrozumieć, jak pracują komórki, po to, żeby wykorzystać tę wiedzę do celów terapeutycznych.
- – W przypadku chorób nowotworowych, które dotyczą bardzo dużej liczby ludzi, a docelowo, wraz ze starzeniem społeczeństwa, dotyczyć będzie ponad połowy społeczeństwa, połowy z nas, kluczowy jest rozwój nowych terapii przeciwnowotworowych. Jednym z takich podejść są terapie celowane, które zapewniają rozpoznanie komórek nowotworowych i celowanie lekami tylko do komórek nowotworowych, z pominięciem komórek zdrowych. Wszystkie te leki mają taką samą architekturę, jako cząstkę rozpoznającą nowotwór mają przeciwciało monoklonalne. To przeciwciało jest w stanie związać dwie cząstki receptora i ma pewne właściwości. Nasze odkrycie pokazuje, że dużo lepiej jest zmienić architekturę takiej cząstki. Zapewnić związanie jednoczesne wielu cząstek receptora, co zwiększa kilkukrotnie, ponad pięciokrotnie wnikanie do komórek nowotworowych – mówi dr hab. Łukasz Opaliński, prof. UWR.
Dzięki temu lek będzie szybciej wnikał do komórki nowotworowej i trafi go tam więcej. Praca nad projektem trwała 5 lat.
- – Jesteśmy bardzo młodym i interdyscyplinarnym zespołem. Atmosfera pracy jest naprawdę bardzo dobra, bardzo przyjemna. Wspomagamy się nawzajem w różnych badaniach, bo każdy z nas odpowiada za troszkę inną część, ale współpracujemy ze sobą – podkreśla Aleksandra Chorążewska, doktorantka na UWr.
Osiągnięcia prof. Opalińskiego i zespołu zostały docenione przez Narodowe Centrum Nauki. Specjalna nagroda dla naukowców poniżej 40. roku życia w tym roku trafiła właśnie w ręce badacza z Uniwersytetu Wrocławskiego. To ogromne wyróżnienie, bo do nagrody nie można się zgłosić samemu.
- – Narodowe Centrum Nauki jest zdecydowanie najważniejszą agencją finansującą naukę w Polsce, która zapewnia możliwość rozwoju naukowcom w kraju i jest zdecydowanie kluczowa. Dostajemy nagrodę już za osiągnięcie, czyli realizację takiego pomysłu. Nie jest to taki kredyt zaufania jak w postaci grantu, tylko już coś materialnego. Nagroda przyznawana jest raz do roku trzem osobom w kraju. To jest informacja taka, że ta nasza maszyna naukowa, którą sobie przez wiele lat skonstruowaliśmy, taka, w której wszystkie elementy ze sobą współgrają w bardzo dobry sposób, działa poprawnie i zmierzamy w dobrą stronę. To dla nas też duża motywacja, żeby dalej się rozwijać i mam nadzieję – iść w coraz lepszym kierunku – zaznacza dr hab. Łukasz Opaliński, prof. UWR.
- – Jest to na pewno ogromne wyróżnienie dla naszego szefa i całego zespołu. Myślę, że to dodatkowa motywacja do dalszego skupiania się na tej tematyce i do pogłębiania naszych zainteresowań i badań. Jak profesor Opaliński wspomniał, jest to feedback dla nas, że działamy w dobrym i bardzo przyszłościowym kierunku – dodaje Aleksandra Chorążewska, doktorantka na UWr.