Prestiżowe wyróżnienie dla Afrykarium we wrocławskim zoo

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Afrykarium wrocławskiego zoo otrzymało prestiżowe wyróżnienie. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach nagrodzono najlepsze inwestycje dziesięciolecia w Polsce. Top of the Top Inwestycje Komunalne przyznano Afrykarium za odważne, prorozwojowe inwestycje, które wyznaczają trendy i aktywizują gospodarkę.

Wrocławskie Afrykarium to pierwsza taka inwestycja w Polsce. Otwarto je w październiku 2014 roku. Inwestycja od razu stała się niezwykłą atrakcją turystyczną całego regionu. Do Wrocławia dla Afrykarium przyjeżdżają goście z całej Polski. Ponad 70 proc. odwiedzających to przyjezdni. 

Jeśli chodzi o biletowane atrakcje w Polsce największą liczbę odwiedzających przyciąga właśnie Afrykarium  –  mówi Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia.

Obecny dyrektor – Radosław Ratajszczak – przejął zarządzanie wrocławskim zoo w 2007 r. Wówczas była to jednostka budżetowa. Frekwencja nie najlepsza – 360 tys. osób rocznie i zaledwie 1,3 mln zł przychodu. Dzięki wsparciu i zaufaniu władz Wrocławia, zoo przekształciło się w spółkę prawa handlowego i zrealizowało plan budowy pierwszego w Polsce oceanarium. Dziś liczba zwiedzających wzrosła 5-cio krotnie, a przychód wynosi nawet 50 mln zł. rocznie. I dzieje się tu dużo dobrego.

Jest to pierwszy mały leniwiec, który się u nas pojawił i dla nas to święto – mówi Przemysław Lesiakowski, opiekun małp we wrocławskim zoo. 

Ta inwestycja zmieniła wizerunek ogrodu zoologicznego. Dziś wrocławskie zoo uważane jest za najlepsze w kraju i trzecie w Europie pod względem atrakcyjności oraz sukcesów hodowlanych. Każde narodziny, na przykład leniwca, są tu świętowane. A od zwierząt nawet dyrektor wiele się uczy. 

Spokoju przede wszystkim. I filozoficznego podejścia do życia. Podejrzewamy, że one mają bogate życie wewnętrzne, bo coś muszą robić, śpiąc 20 godzin na dobę – mówi Radosław Ratajszczak, dyrektor Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego.  

Afrykarium, wysoka frekwencja i duże wpływy do miejskiej kasy znacząco wpłynęły na gospodarkę Wrocławia. Doskonale wie o tym były prezydent miasta – Rafał Dutkiewicz. 

Kiedyś rozmawiałem z dyrektorem Muzeum Narodowego, który powiedział, że wraz z otwarciem Afrykarium wzrosła frekwencja w Muzeum Narodowym i Panoramie Racławickiej. To prawda. Odwiedzający zoo szukają też innych atrakcji, zatem Afrykarium i przebudowane zoo nakręciły turystykę we Wrocławiu i bardzo się z tego cieszę – mówi Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia.

Dzięki sukcesowi frekwencyjnemu ogród stał się samowystarczalny finansowo. Pokrywa nie tylko bieżące koszty, w tym kredyt zaciągnięty na budowę Afrykarium, ale i realizuje kolejne inwestycje. To także poważny pracodawca – zatrudnia 200 osób, a w sezonie nawet 800. 

We Wrocławiu miała powstać kolejna inwestycja – gorylarnia, ale na razie nie powstanie. Najprawdopodobniej to z tego powodu wkrótce ze stanowiska dyrektora odejdzie Radosław Ratajszczak.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy