Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk dostał votum zaufania. 4 radnych może zostać usuniętych z klubu KO

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej dostał votum zaufania. Za votum zaufania, absolutorium i przyjęciem budżetu za 2023 roku głosowało 24 radnych. 11 radnych wstrzymało się od głosu, a jeden radny był przeciw. Za Jackiem Sutrykiem przyjęciem budżetu Absolutorium i wotum zaufania głosowali radni Lewicy, część radnych Koalicji Obywatelskiej, a wstrzymali się lub byli przeciwko głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości, a także czterech radnych z Klubu Koalicji Obywatelskiej. Tym samym złamali dyscyplinę klubową, za co grozi im wyrzucenie z klubu.


Od głosu wstrzymali się Piotr Uhle, Jakub Janas, Jakub Nowotarski i Robert Suligowski. Ten ostani jeszcze dzień przed sesją deklarował, że nie podjął decyzji jak będzie głosował, ale na sesji pokazał, że prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka popierac nie zamierza

– Po pierwsze nie zostały dochowane te elementy uzgodnień przed wyborami, które dotyczyły powoływania członków zarządów, spółek miejskich w ramach otwartego konkursu. I tak mieliśmy do czynienia z powołaniem pana Przemysława Gałeckiego na członka zarządu spółki MPWiK, mimo że konkursu nie przeprowadzono. Zadawaliśmy pytania dlaczego. Pan prezydent uznał, że będzie powoływał wyłącznie prezesów spółek poprzez otwarte konkursy. W związku z czym dla mnie to jest naruszenie tego porozumienia, które mieliśmy przed drugą turą wyborów, no i wobec powyższego nie mogłem poprzeć tego wniosku – mówił Robert Suligowski radny Rady Miejskiej Wrocławia i członek klubu Koalicji Obywatelskiej 

Według umowy koalicyjnej klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w tych trzech głosowaniach obowiązuje dyscyplina klubowa, a to oznacza, że radni powinni być jednomyślni i zagłosować tak, jak wcześniej wspólnie ustalili, a ustalenia były jednoznaczne. Klub Koalicji Obywatelskiej głosuje za. Konsekwencją złamania dyscypliny głosowania jest wydalenie z klubu.

– Sprawy się mają tak, że wstrzymując się od głosu to jest tak, jak zgodnie z przepisami obowiązującymi te głosowanie, to jest to głosem przeciw. W regulaminie mamy jednoznacznie napisane, na których głosowaniach są dyscypliny, między innymi absolutorium, między innymi przyjęcie raportu o stanie gminy, tutaj w tym przypadku 2023 za rok. Także, szanowni Państwo, czterech radnych, których się wstrzymało, ale tak jakby sami się wyeliminowali, sami podjęli taką decyzję, my o tym na klubie rozmawialiśmy, pan radny Tadeusz Gabarek nie brał udziału dzisiaj przy czym osobistych udziałów tejże sesji, piątej sesji. No i tak jak mówię, głosując, wstrzymując się, praktycznie sami podjęli decyzję –mówił Rober Leszczyński przewodniczący Klubu Koalicji Obywatelskiej 

Co na to sam zainteresowany? Prezydent Jacek Sutryk nie krył zadowolenia, bo to lepszy wynik niż w poprzedniej kadencji.

– Żadne dla mnie wielkie zaskoczenie. To są radni, którzy weszli z listy Koalicji Obywatelskiej, którzy w tamtej jeszcze kadencji kontestowali działania prezydenta i rządzącej koalicji. Nic się w tym zakresie nie zmieniło, także dla mnie żadne wielkie zaskoczenie. Ja się cieszę z tego, że 24 radnych w 37-osobowej izbie zagłosowało i za votum zaufania i za absolutorium. To wielkie wyróżnienie i także myślę dobre dla nas wszystkich, którzy pracują na rzecz miasta podsumowanie tego minionego roku, ale i całej zeszłej kadencji – mówił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Przewodniczący Klubu Koalicji Obywatelskiej we Wrocławskiej Radzie Miasta zadeklarował, że wyda oficjalne oświadczenie w sprawie 4 radnych, którzy złamali dyscyplinę klubową.