Problem z alkoholem. Co na to miasto?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na osiedlach Pilczyce i Kozanów problem z alkoholem nadal trwa. Mieszkańcy stworzyli mapę z punktami, gdzie sprzedawany jest alkohol, która prezentuje skalę problemu, jak podkreślają punktów jest za dużo.

– Na Pilczycach i Kozanowie są obecnie 34 takie punkty, gdzie można kupić alkohol – markety i inne sklepy całodobowe – mówi Konrad Postawa, członek Rady Osiedla Pilczyce-Kozanów-Popowice Północne.

– Jest więcej butelek niż czegokolwiek innego, czasami chodniki są wyłożone kapslami po butelkach – podkreśla radna Osiedla Pilczyce-Kozanów-Popowice Północne, Emilia Chmura.

Radni osiedla zwykle wydają jednak pozytywną opinię dla zezwolenia na koncesję na sprzedaż alkoholu.

Mamy w radzie osiedla taką komisję do spraw koncesji alkoholowych i tutaj taka komisja przychodzi do punktu patrzy tylko, czy te tabliczki są wywieszone, że nie sprzedajemy nietrzeźwym i dzieciom i wtedy koncesja zazwyczaj jest przyznawana – podkreśla Konrad Postawa, członek Rady Osiedla Pilczyce-Kozanów-Popowice Północne.

Miasto rozkłada ręce, gdyż oceną czy proponowana lokalizacja jest zgodna z uchwałą Rady Miejskiej, zajmuje się niezależny od miasta organ, czyli Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

– Ustawa o wychowaniu w trzeźwości jest tak skonstruowana, że zezwolenie na sprzedaż alkoholu musi być udzielone, jeżeli osoba, która składa o to wniosek spełniła wymagania formalne i uzyskała pozytywną opinię komisji, to miasto musi dać koncesję – mówi Anna Bytońska, biuro prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Mieszkańców jednak szczególnie niepokoją punkty znajdujące się w sąsiedztwie szkół, a jest ich parę zarówno na Pilczycach, jak i Kozanowie.

– W jednej i drugiej szkole na Kozanowie jest problem z ilością butelek, ponieważ te szkoły mają słaby monitoring i można tam pić alkohol, każdego poranka są tu zbierane butelki – mówi Krzysztof Chudy, mieszkaniec Kozanowa.

– Problem mamy z ustawą, bo kiedyś było jasno powiedziane, jaka musi być odległość takich punktów od szkoły, a teraz jest zapis, że w pobliżu – dodaje Konrad Postawa, członek Rady Osiedla Pilczyce-Kozanów-Popowice Północne.

A co oznacza najbliższe otoczenie – to tłumaczy Urząd Miejski Wrocławia.

– Definicja najbliższego otoczenia, która się znajduje w ustawie mówi o tym, że jeżeli potencjalny punkt z alkoholem znajduje się blisko szkoły, ale jest rozdzielony przeszkodą na przykład krawędzią jezdni albo ciekiem wodnym, to już ta przeszkoda powoduje, że taki sklep może być w pobliżu szkoły – mówi Anna Bytońska, biuro prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

A to oznacza, że monopolowe przy szkołach mogą być, jeżeli oddziela je jakaś trwała przeszkoda np. krawężnik. Co zatem mogą zrobić mieszkańcy, jeżeli ktoś, pijąc alkohol, zakłóca porządek?

– Należy dzwonić do służb. Dwa wezwania wystarczą w ciągu roku, aby takiemu sprzedawcy zabrać koncesję – dodaje Anna Bytońska, biuro prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Mieszkańcy Kozanowa i Pilczyc regularnie dzwonią na policję, co nie przynosi efektów.