Problemy dentystów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Do fryzjera póki co nie pójdziemy, podobnie do kosmetyczki. Rygorystyczne obostrzenia swobód obywatelskich mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa. Co zrobić kiedy boli nas ząb?

Przed nami trudna decyzja czy zostać przy fotelu pacjenta czy od niego odejść– mówi Jolanta Syposz-Wojtkowia, stomatolog z Wrocławia. Od 13 marca nie przyjmuje pacjentów bo zalecenia mówią by leczyć wypadki nagłe i bólowe. 

Musimy każdego pacjenta traktować jako potencjalnie zarażonego– mówi Syposz-Wojtkowiakpodczas pracy wytwarzamy aerozole, które mogą transportować koronawirusa, a on długo żyje na takich powierzchniach– dodaje. 

Najważniejsza ochrona osobista

By zabezpieczyć lekarza i pacjentów wymagane są maseczki N-95, chirurgiczne fartuchy, przyłbice, rękawice, każdorazowo trzeba zdezynfekować gabinet. To są koszta i użycie materiałów trudno dostępnych bo nie ma rezerwy przewidzianej na gabinety dentystyczne.

Nie ma konkretnych rozwiązań dla dentystów i stomatologów w tarczy antykryzysowej.

Wiele gabinetów dentystycznych zatrudnia zespół kilkuosobowy, bez dochodów nie mają środków na utrzymanie pracowników. Brak zapewnionej możliwości dostępu do materiałów ochronnych dla pracowników i pacjentów uniemożliwia działania. Środki ochrony jeśli są dostępne to w wysokich cenach. Te koszta mogą być przenoszone na pacjenta w gabinetach prywatnych.

Syposz-Wojtkowiak zwraca uwagę, że nie ma zakazu prowadzenia gabinetów dentystycznych i stomatologicznych.

Jak wygląda wizyta u dentysty

Dentysta po rozmowie telefonicznej zdecyduje o dalszym postępowaniu. Ankieta telefoniczna ma pomóc dostosować działania do konkretnego pacjenta. Pytania dotyczyć będą ogólnego stanu zdrowia i możliwości kontaktu z koronawirusem, sprawdzać będą czy przypadek wymaga natychmiastowej interwencji. O co dentysta zapyta najpierw?

  • Czy pacjent w ciągu ostatnich 14 dni miał objawy związane z koronawirusem (gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem)?
  • Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni wrócił z zagranicy lub miał kontakt z osobą, która niedawno przyjechała do Polski?
  • Czy miał bezpośredni kontakt z osobą, która potencjalnie może być zarażona lub u której zdiagnozowano COVID-19?
  • Czy uczestniczył w dużym zgromadzeniu ludzi? 

Dentyści i stomatolodzy wstrzymali zabiegi. Przyjmowane są jedynie przypadki nagłe i bólowe. Obawy rosną bo nie ma pewności co dalej z prywatnymi praktykami lekarskimi.

Narodowy Fundusz Zdrowia stara się na bierząco podawać informacje o czynnych placówkach współpracujących z NFZ. Lista placówek jest dostępna zakładce Aktualności dla pacjenta na stronie www.nfz-wroclaw.pl. Znajdują się tam gabinety stomatologiczne udzielające świadczeń zdrowotnych. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy