Problemy z głosowaniem

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Czynne prawo wyborcze, a więc możliwość zagłosowania, przysługuje każdemu pełnoletniemu obywatelowi Polski. Czasami jednak skorzystanie z niego bywa niełatwe.

Wyborca chcący zagłosować w innym miejscu niż to gdzie jest zameldowany musi dopisać się do listy wyborców. Można dokonać tego także przez profil zaufany. Część wyborców miała z tym pewne problemy.

Takich przypadków było u nas 40-50. I tak około osób 20 miało problemy, żeby skorzystać z prawa wyborczego i zagłosować. Mieliśmy taką sytuację, gdzie przyszło małżeństwo, które w tym samym czasie składało wniosek przez ePUAP o dopisanie do spisu wyborców. Okazało się, że pan był dopisany do spisu wyborców, pani nie. Próbowaliśmy to wyjaśni w Biurze Ewidencji – mówi Piotr Gabara-Piętka, przewodniczący obwodowej komisji wyborczej numer 29.

Obwodowe Komisje Wyborcze próbowały pomóc osobom, których nazwisko nie figurowało w spisie wyborców. Każdy z tych przypadków weryfikowano w Miejskim Biurze Wyborczym.

W takim przypadku musieliśmy wykonać telefon do Biura Ewidencji w celu zweryfikowania czy osoba, która twierdziła że złożyła taki wniosek, faktycznie go złożyła i czy ten wniosek został rozpoznany – wyjaśnia Gabara-Piętka.

Liczba osób, którym odmówiono głosowania we Wrocławiu nie jest jeszcze znana. Władze miasta zapewniają, że wszelkich dołożyły starań, aby każdy mógł zagłosować.

Wszystkie wnioski, które wpłynęły do nas przez platformę ePUAP zostały rozpatrzone. Dopełniliśmy wszelkich starań, do tego aby te wybory przebiegły pozytywnie i żeby każdy, kto wysłał do nas wniosek, i ten wniosek przez platformę ePUAP do nas dotarł, miał możliwość zagłosowania – zapewnia Patryk Załęczny, pracownik biura prasowego wrocławskiego Urzędu Miejskiego.

Za działanie profilu zaufanego odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji. Resort zapewnia, że usługa działa poprawnie, a brak dopisania na listę mógł wynikać z tego, że procedura nie została dokończona.

Najczęstszą przyczyną tego rodzaju sytuacji jest to, że nie wszyscy po wysłaniu wniosku na przykład o dopisanie się czy wpisanie się do rejestru wyborców, sprawdzają swoją skrzynkę. Po wysłaniu wniosku często zdaża się tak, że urzędy z nami się kontaktują na przykład w celu uzupełnienia dokumentacji – twierdzi Joanna Dębek, zastępca dyrektora w Ministerstwie Cyfryzacji.

Jeśli wyborca nie otrzymał potwierdzenia lub ma wątpliwości, zalecany jest kontakt z urzędem miasta lub urzędem gminy, w której ma się zamiar głosować.

Skontaktować chociażby telefonicznie z urzędem, z odpowiednim wyprzedzeniem, po to aby mieć pewność, że rzeczywiście zostaliśmy wpisani do rejestru wyborców – informuje Dębek.

Próbę dopisania się profilem zaufanym podjęło ponad 400 tysięcy osób. Ministerstwo nie posiada na chwilę obecną danych, ile prób było udanych, a ile nie. Osoby, którym się nie udało ministerstwo zachęca do rejestracji na drugą turę.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy