Problemy z odżywianiem się u seniorów. Ekspert radzi, na co zwrócić uwagę

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Problemy z odżywianiem mogą prowadzić do poważnych zaburzeń, a seniorzy to grupa szczególnie narażona na niedożywienie. O tym, jak zapobiegać kompulsywnemu objadaniu się porozmawiamy ze specjalistą. 

Jedną z najbardziej narażonych na niedożywienie grup społecznych są osoby starsze. Niedostarczanie wystarczającej ilości energii i składników pokarmowych może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

  • Te posiłki u seniorów powinny być urozmaicone. Powinniśmy znaleźć różne grupy produktów spożywczych, takie jak: owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, produkty mleczne. Warto też pamiętać, że urozmaicenie posiłków każdego dnia ogranicza także ryzyko choroby Alzheimer’a, co szczególnie jest ważne w przypadku seniorów – mówi Franciszek Kędzierski, ekspert ds. zdrowego żywienia. 

Coraz bardziej powszechną dolegliwością jest również kompulsywne objadanie się. 

  • Kompulsywne objadanie się to jest taki zespół, kiedy jemy, nie kontrolując tego, co jemy, w skrócie mówiąc. Schorzenie to polega na tym, że przez większość czasu nic nie jemy i dochodzi do takiego momentu, kiedy jemy dużą ilość jedzenia w krótkim czasie. Leczenie kompulsywnego objadania się skupia się między innymi na takich dwóch filarach – na odżywianiu się prawidło oraz na podejściu psychologicznym – dodaje Franciszek Kędzierski, ekspert ds. zdrowego żywienia. 

Regularne posiłki są kluczowe dla profilaktyki, ale także zapobiegania takim schorzeniom.

  • Można sobie pytać na takie pytania: czy zajadamy stres, czy mamy wyrzuty sumienia po większym posiłku? Wtedy można się zastanowić nad swoim żywieniem. Odpowiednie odżywianie się jest to kluczowe, ponieważ regularność posiłków i ich odpowiednie zbilansowanie jest kluczowe w profilaktyce, jak i leczeniu kompulsywnego objadania się. Od strony psychologicznej, tutaj taką jakby funkcję pełnią pewne zachowania z dzieciństwa, takie jak uznawanie żywności jako nagroda. To później w przyszłości możesz objawiać w tym, że jemy, zajadamy stres, jemy wtedy, kiedy jesteśmy stresowani – podkreśla Franciszek Kędzierski, ekspert ds. zdrowego żywienia.

Zaburzenia odżywiania wymagają holistycznego podejścia i porady specjalisty. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy