Problemy z realizacją budżetu obywatelskiego w Oławie. Autorzy projektów jedno, urząd miejski drugie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pierwsza edycja budżetu obywatelskiego w Oławie odbyła się w 2022 roku. Wygrały dwa projekty - jeden dotyczył stworzenia skweru im. Praw Kobiet, a drugi powstania miejskiego grilla, w miejscu, w którym właśnie jesteśmy. Jak widać, prace nawet się nie rozpoczęły. Autorzy projektów podkreślają, że nie dostali informacji od gminy, ale wciąż są gotowi brać udział w dalszych pracach.

Agnieszka Mikołajek i Piotr Soroczyński to autorzy zwycięskich projektów oławskiego budżetu obywatelskiego. W styczniu 2023 roku ogłoszono wyniki i projekty, które miały być zrealizowane.

– W październiku postanowiliśmy wspólnie z panem Piotrem Soroczyńskim zapytać się władzy naszego miasta, na jakim etapie stoją prace, bo chcieliśmy po prostu mieć wpływ na to, jak nasze projekty będą zrealizowane, jak będą wyglądać. Bo to, że mój pomysł to budowa grilla miejskiego w Oławie, nie chciałabym zastać zabetonowanego placu z dwoma grillami wmurowanymi i musiałabym mówić, że taki właśnie projekt wymyśliłam. Na taki projekt mieszkańcy głosowali – mówi Agnieszka Mikołajek, mieszanka Oławy, autorka zwycięskiego projektu grilla miejskiego.

-Projekt został złożony w listopadzie 2022 roku. Informacja, że wygrałem była na początku stycznia tego roku. Razem z koleżanką, która też wygrała, stwierdziliśmy, że nie ma żadnego odzewu ze strony miasta, bo nikt nas nie poinformował, że wygraliśmy. Nawet nikt nas nie zapytał, jak to ma wyglądać i stwierdziliśmy, że napiszemy pismo. I takie pismo zostało skierowane 25 października do burmistrza Miasta Oława, co się dzieje z naszymi projektami – mówi Piotr Soroczyński, mieszkaniec Oławy, autor zwycięskiego projektu Skweru im. Praw Kobiet.

Autorzy zwrócili się do Urzędu Miejskiego w Oławie z pytaniem o przebieg prac i prośbą o włączenie do dalszych etapów. Według magistratu, oba projekty są już na zaawansowanym etapie, a wcześniejsze prace projektowe nie wymagały zaangażowania autorów.

Zarówno w pierwszym projekcie, jak i w drugim. W drugim, tzn. tym projekcie, którego realizacja jest przewidziana na dwa lata, czyli skwer im. Praw Kobiet. Jesteśmy na etapie uzgodnień ze Starostwem Powiatowym, które wystąpiło odstępstwa do ministerstwa, po to, żeby móc umieścić tam ławki, które są przewidziane we wniosku. No niestety, formalności zajmują mnóstwo czasu. Przepisy prawa są bardzo precyzyjne, a my musimy ich przestrzegać. Natomiast jeśli chodzi o grill miejski, jesteśmy na etapie ogłaszania drugiego przetargu. Pierwszy odbył się 14 listopada i w tym samym dniu na BIP-ie Urzędu Miejskiego pojawiła się informacja o tym, że przetarg unieważniono, ponieważ oferent zaproponował kwotę znacznie przekraczającą roczny budżet obywatelski – mówi Łucja Mycek-Wojciukiewicz, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Przedsiębiorczości UM w Oławie.

Według Łucji Mycek-Wojciukiewicz, wszystkie elementy z koncepcji autorów zostały wpisane w przygotowane projekty, więc nie było potrzeby konsultacji.

– Jestem nieco zdziwiona, ponieważ zmian nie ma żadnych na tym etapie, więc co mieliśmy konsultować? Fakt wysłania do ministerstwa wniosku o odstępstwo przed starostwem przez starostwo czy ewentualnie fakt ogłoszenia przetargu? Niemniej jednak też bylibyśmy wdzięczni za zainteresowanie, telefon, na jakim etapie jesteśmy- dodaje Łucja Mycek-Wojciukiewicz, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Przedsiębiorczości UM w Oławie.

– 22 listopada napisaliśmy kolejne pismo i w tym piśmie ja poprosiłem, że chcę brać udział w projekcie, żeby to był projekt od A do Z mojego autorstwa i o to, żeby konsultacje te zrobić, bo dużo osób do mnie się zgłasza, pisze, jakbym to chciał, żeby to wyglądało, bo to ma być projekt obywatelski nie tylko z nazwy – mówi Piotr Soroczyński, mieszkaniec Oławy, autor zwycięskiego projektu Skweru im. Praw Kobiet.

– Chciałabym zostać włączona do prac nad tym projektem. Chciałabym mieć możliwość rozmawiania z wykonawcą tego projektu, tak abym mogła przekazać sugestie i uwagi, które wcześniej pozyskałam od mieszkańców. Bo tak jak na samym początku była mowa, to jest budżet obywatelski. Mieszkańcy mają z jednej strony na niego wpływ jako autorzy tych projektów, ale też ci, którzy głosują na te projekty. A ja bym chciała pójść krok dalej, bo chciałabym również, żeby mieszkańcy mieli wpływ na to, jak ten finalnie projekt będzie wyglądał. Projekt niestety już został wykonany, nie miałam do niego w ogóle wglądu. Wykonawca już został wybrany, ale mam nadzieję, że jeszcze coś można w tym kierunku zrobić, żeby ten grill wyglądał tak, jak sobie tego mieszkańcy życzyli, bo chciałabym z mieszkańcami go jeszcze skonsultować – mówi Agnieszka Mikołajek, mieszanka Oławy, autorka zwycięskiego projektu grilla miejskiego.

– Cieszę się, że pomysłodawcy wykazują aktywność i interesują się obecnie projektami – mówi Łucja Mycek-Wojciukiewicz, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Przedsiębiorczości UM w Oławie.

Urząd Miejski w Oławie podkreśla, że konieczność zmian w projektach wynikająca np. z przepisów prawnych będą konsultowane z autorami.

– Były dwie edycje budżetu obywatelskiego. Zdobywamy doświadczenia, wiemy już, które obszary powinniśmy przemyśleć. Być może znowelizować naszą uchwałę. Która jest bardzo przyjazna, ponieważ jedynie 5 osób musi poprzeć pomysł, żeby można było go złożyć do budżetu obywatelskiego. Ale co zrobić, jeśli na pomysły zwycięskie głosuje 101 mieszkańców, a część mieszkańców jest niezadowolona? Jest to problem, z którym musimy się zmierzyć – mówi Łucja Mycek-Wojciukiewicz, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Przedsiębiorczości UM w Oławie.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy